4. června 2015 13:48, aktualizováno  14:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hygienici nařídili plošné očkování dětí z Dejvic proti žloutence

Voda v pražských Dejvicích není pitná. Obyvatele této části o tom 24. května... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voda v pražských Dejvicích není pitná. Obyvatele této části o tom 24. května... | foto: ČTK

Hygienici dnes nařídili plošné očkování dětí z Dejvic a Bubenče v Praze proti žloutence typu A. Praktičtí lékaři budou od pátku zdarma očkovat děti od jednoho roku do 15 let.

Novinářům to oznámil hlavní hygienik Vladimír Valenta. Kontaminovaná voda z vodovodního řadu postihla asi 32 000 lidí, mezi nimi zhruba 4 000 dětí. Dospělí očkováni nebudou. Voda lidem způsobila střevní potíže, rozbory ukázaly koliformní bakterie a noroviry. Žloutenka v žádném vzorku odhalena nebyla. Podle hlavního hygienika jde pouze o předběžnou opatrnost.

Mimořádné očkování podle Valenty zaplatí stát. „Očkování je zaměřeno na nejvíce ohroženou skupinu obyvatel vzhledem k její imunitě a chování,“ vysvětlil. Žloutenka má inkubační dobu 15 až 50 dní, voda byla prohlášena za pitnou teprve před týdnem.

Očkování je podle Valenty povinné pro děti, které se vyskytovaly minulý týden v postižené oblasti Dejvic a Bubenče. „Nepředpokládám ale, že by ho bylo nutné vymáhat,“ dodal hlavní hygienik.

Podle zástupkyně ředitele pražské hygienické stanice Zdeny Jágrové budou děti očkovat praktičtí lékaři pro děti a dorost, kterých je v oblasti 24. Rodiče mohou své potomky nechat očkovat také v ambulanci Zdravotního ústavu v Rumunské ulici v Praze 2.

Informace o hrozící nákaze žloutenkou přinesla média ve středu, hygienici informace vyvraceli. „Hygienická stanice hl. města Prahy nepředpokládá, že by u obyvatel Dejvic postižených kontaminací vody mohlo dojít k onemocnění žloutenkou A. V kontaminované vodě byly zachyceny pouze noroviry a bakterie,“ uvedli ve středu na webu. Virus žloutenky nebyl podle Jágrové hlášen u žádného z testovaných vzorků.

Dnes se kvůli hrozbě nákazy sešel i krizový štáb Prahy 6 a hlavního města. Po jeho skončení je naplánovaná tisková konference.

Bez pitné vody bylo přibližně 32 000 obyvatel Prahy 6 od neděle 24. května do čtvrtka 28. května. Lidé měli z vody kontaminované bakteriemi a viry střevní potíže, více než 2600 jich muselo vyhledat pomoc lékaře.

Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli.

Městská část kvůli kontaminaci podala trestní oznámení na neznámého pachatele, podezřelý má být z obecného ohrožení z nedbalosti. Pražské vodovody a kanalizace postupně odškodňují postižené, o peníze požádalo už více než 2 100 osob. K vyplacení odškodného musí předložit lékařskou zprávu nebo účtenku z lékárny, firmy doložit ušlý zisk.

Rodičům, kteří nenechají děti očkovat, postih nehrozí

Rodičům z Dejvic, kteří nenechají děti očkovat, žádný postih nehrozí. Vakcín bude k dispozici dost, v pátek ráno se rozvezou k dětským lékařům. V zásobě je 30 000 dávek, očkovat se má asi 4000 dětí. Po jednání krizového štábu hlavního města to řekla pražská krajská hygienička Zdeňka Jágrová.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz