Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hygienici v Moravskoslezském kraji rozvolní opatření, vrátí se kulturní akce do 1000 lidí

Povinné roušky v Ostravě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povinné roušky v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

OSTRAVA Moravskoslezští hygienici rozvolní od pátečních 06:00 protiepidemická opatření. Kulturní akce do 1000 lidí se budou moci konat v celém kraji, návštěvníci budou muset mít roušky, výjimkou je Bruntálsko, kde to lze bez nich. Po jednání Bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje to ve čtvrtek uvedli zástupci hygieniků a kraje.

Hygienici v kraji rozšířili minulý pátek nečekaně a s okamžitou platností na celý kraj protiepidemická opatření, která platila na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. To vyvolalo vlnu kritiky.

„Situace v kraji je setrvalá, nijak razantně se nemění. V daný okamžik je jediným bezpečným okresem Bruntál. Tam skutečně není nikdo (pozitivní), prověřuje se tam jeden případ,“ řekl ve čtvrtek hejtman Ivo Vondrák (ANO). Roušky zůstávají povinné v hromadné dopravě, opět s výjimkou Bruntálska. Návštěvy v nemocnicích a domovech pro seniory jsou možné, nezbytný už ale není respirátor a stačí zakrytí nosu a úst.

Bary a restaurace budou nově zavřené od 24:00 do 08:00, pro Bruntálsko opět toto časové omezení neplatí. Na bezpečnostní radě se diskutovala i možnost evidence návštěvníků zábavních podniků jejich provozovateli. Hygienici totiž v případě nákazy návštěvníky nemohou dohledat. Prověřit ale musí, zda je takové opatření zákonné. Přeshraniční pracovníci musí stále jednou za dva týdny předkládat negativní PCR test. 

Tyto testy jsou nadále nutné při příjmu nových pacientů do zdravotnických zařízení, stejně tak nelze bez testu ne staršího čtyř dnů přijmout klienta do zařízení sociálních služeb. Zpřísnila se opatření pro návštěvy ve věznicích, kde je nutný dvoumetrový odstup. Hygienici naopak zmírnili podmínky pro umělá koupaliště, návštěvnost navýšili ze 100 na 500 lidí, přírodních koupališť a opět Bruntálska se omezení netýkají. 

Podle krajské hygieničky Pavly Svrčinové by kromě roušek na kulturních akcích měly být stojany s dezinfekcemi. „Doufáme, že provozovatelé a pořadatelé těchto akcí budou na to dohlížet. Trošku jsme to tentokrát postavili jinak - jako povinnost provozovatele toto zajistit. Pro nás je potom lépe vymahatelné splnění tohoto mimořádného opatření,“ uvedla Svrčinová. Za nedodržení hrozí pokuta až tři miliony. Hygienici chtějí dodržování prověřovat, nemělo by však jít o rozsáhlé kontroly.

Na Bruntálsku roušky budou povinné jen ve zdravotnických zařízeních včetně ambulantních.

Podle Svrčinové hygienikům dělá největší starosti průnik nákazy do zdravotnických a sociálních zařízení. Problémy mají i sportovní kluby. Pozitivně testován na koronavirus byl hráč prvoligové Opavy, ale problémy mají i další sportovní kluby na Opavsku. Fotbalový klub musí do dvoutýdenní karantény a hygienici nařizují dezinfekci stadionu včetně zázemí.

Hejtman upřesnil, že při rozvolňování či přijímání opatření se bude přihlížet i k přírůstku nemocných za posledních 14 dnů na 100 000 obyvatel. „Bruntál má jedna celá, to je v podstatě skutečně jeden případ za deset čtrnáct dnů. Frýdek-Místek má tuto incidenci 76, což už je situace vážná, která zasluhuje opatření, Karviná 143,“ uvedl Vondrák.

Připomněl, že v těchto částech regionu se hodně plošně testuje, což rovněž ovlivňuje situaci. Vondrák dodal, že hraniční hodnota, kterou EU považuje za okamžik nutný pro opatření, je 20. Celková hodnota pro kraj je nyní 55. Hygienici přijatá opatření vyhodnocují v týdenním intervalu.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Čína se třese: obří přehrada Tři soutěsky je naplněná k prasknutí

Čínská přehrada Tři soutěsky (srpen 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stará zkušenost praví, že když si namočí nohy slavný sedící Buddha, vytesaný do skály u čínského Le-šanu před více než...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...