16. ledna 2012 14:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hygienici zvou pacienty zubaře s AIDS na testy

Zubařská ordinace (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zubařská ordinace (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

OSTRAVA Pacienti a bývalí sexuální partneři ostravského zubního lékaře Jana Zháněla, který před dvěma týdny spáchal sebevraždu, by se měli nechat testovat na virus HIV. Vyzvali je k tomu krajští hygienici.

Podle informací médií lékař trpěl nemocí AIDS. Informovala o tom krajská hygienička Helena Šebáková.

"V rámci protiepidemických opatření a s ohledem na informace zveřejněné televizí Nova o podezření na onemocnění AIDS u ostravského zubního lékaře, vyzýváme osoby, zejména sexuální kontakty a dále osoby, které mají pochybnosti, že se mohly nakazit, aby se spojily s pracovníky krajské hygienické stanice," uvedla Šebáková.

Dodala, že hygieniky je možné kontaktovat osobně nebo prostřednictvím mailu epidat@khsova.cz. Lidé mohou využít také telefonní čísla 595 138 115, 595 138 148 nebo 595 138 114. Podle Šebákové lze o vyšetření krve požádat také svého praktického lékaře nebo k odběru přijít na Infekční ambulanci Fakultní nemocnice Ostrava.

O onemocnění lékaře, který v minulosti působil také jako ředitel Městské nemocnice Ostrava, informovala televize Nova. Svou nemoc údajně tajil před svými partnery a podle televize mu kvůli tomu hrozilo trestní stíhání. Podle médií se oběsil v době, kdy hrozilo to, že se na vše přijde.

Lidovky.cz, ČTK