Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ubytovny v Praze a okolí mohou být ohnisky nákazy, hygienici se více zaměří na jejich kontroly

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Hygienici se podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) více zaměří na ubytovny v Praze a Středočeském kraji, kde je větší koncentrace zahraničních pracovníků. Ukázalo se, že dvě z nich byly v Praze součástí ohniska covidu-19, řekl v pátek na tiskové konferenci. Jejich obyvatelé by se mohli i plošně testovat.

V Praze v posledních dnech přibývá kolem 20 případů denně, podle ministra je spolu s Moravskoslezským krajem, kde se nákaza rozšířila mezi horníky karvinského dolu, nejrizikovějším regionem.

„Budeme se snažit vyhledávat aktivně místa, kde se budou tito dělníci pohybovat. Kde se budou koncentrovat, budeme je testovat,“ řekl ministr. Podle něj je možné kontrolovat i ve spolupráci s policií, jestli ti pozitivně testovaní dodržují nařízenou karanténu.

Denní počet nových případů v Praze podle dat hygieniků od poloviny dubna s menšími výkyvy klesal. Od 5. května ale většinu dní přibývalo mezi deseti a dvaceti novými případy.

Izolovaná ohniska nákazy

Podle ministra jde většinou o izolované případy, objevila se ale také menší ohniska. Na začátku května se objevily první případy spojené s jedním z distribučních skladů v Praze. Celkem tam onemocnělo 35 zaměstnanců.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová v pátek na tiskové konferenci uvedla, že po nahlášení devíti případů u zaměstnanců skladu tam bylo do 15. května otestováno celkem 143 lidí. Další testovaní 18. a 20. května byli negativní. Hygienici odhalili souvislosti tohoto ohniska s dalšími nákazami na vysokoškolských kolejích, kde byli pracovníci skladů ubytováni, na dvou ubytovnách a 17 případů souvisejících s restaurací rychlého občerstvení.

Právě výskyt lokálních ohnisek je podle odborníků v současné době pro epidemii nového typu koronaviru v Česku charakteristický. Objevila se například na Domažlicku, kde se původce nepodařilo dohledat, nebo v nemocnicích v Chebu a v Mariánských Lázních. V současné době největší souvisí s dolem OKD v Karviné, kde se nakazilo 132 lidí, většinou horníků a jejich rodin. Do pondělí má být otestováno více než tisíc dalších lidí.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...