Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ubytovny v Praze a okolí mohou být ohnisky nákazy, hygienici se více zaměří na jejich kontroly

Česko

  17:38
Praha - Hygienici se podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) více zaměří na ubytovny v Praze a Středočeském kraji, kde je větší koncentrace zahraničních pracovníků. Ukázalo se, že dvě z nich byly v Praze součástí ohniska covidu-19, řekl v pátek na tiskové konferenci. Jejich obyvatelé by se mohli i plošně testovat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

V Praze v posledních dnech přibývá kolem 20 případů denně, podle ministra je spolu s Moravskoslezským krajem, kde se nákaza rozšířila mezi horníky karvinského dolu, nejrizikovějším regionem.

„Budeme se snažit vyhledávat aktivně místa, kde se budou tito dělníci pohybovat. Kde se budou koncentrovat, budeme je testovat,“ řekl ministr. Podle něj je možné kontrolovat i ve spolupráci s policií, jestli ti pozitivně testovaní dodržují nařízenou karanténu.

Denní počet nových případů v Praze podle dat hygieniků od poloviny dubna s menšími výkyvy klesal. Od 5. května ale většinu dní přibývalo mezi deseti a dvaceti novými případy.

Izolovaná ohniska nákazy

Podle ministra jde většinou o izolované případy, objevila se ale také menší ohniska. Na začátku května se objevily první případy spojené s jedním z distribučních skladů v Praze. Celkem tam onemocnělo 35 zaměstnanců.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová v pátek na tiskové konferenci uvedla, že po nahlášení devíti případů u zaměstnanců skladu tam bylo do 15. května otestováno celkem 143 lidí. Další testovaní 18. a 20. května byli negativní. Hygienici odhalili souvislosti tohoto ohniska s dalšími nákazami na vysokoškolských kolejích, kde byli pracovníci skladů ubytováni, na dvou ubytovnách a 17 případů souvisejících s restaurací rychlého občerstvení.

Právě výskyt lokálních ohnisek je podle odborníků v současné době pro epidemii nového typu koronaviru v Česku charakteristický. Objevila se například na Domažlicku, kde se původce nepodařilo dohledat, nebo v nemocnicích v Chebu a v Mariánských Lázních. V současné době největší souvisí s dolem OKD v Karviné, kde se nakazilo 132 lidí, většinou horníků a jejich rodin. Do pondělí má být otestováno více než tisíc dalších lidí.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...