Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Hymnu známe, není třeba zákon

Česko

Před slovenským prezidentským palácem včera demonstrovalo proti vlasteneckému zákonu asi tisíc lidí

BRATISLAVA/PRAHA Slovenský vlastenecký zákon vyhnal lidi do ulic. Před prezidentským palácem v Bratislavě se včera po čtvrté hodině odpoledne shromáždila asi tisícovka demonstrantů, zejména studentů. Vyzývali slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče, aby kontroverzní předpis nepodepisoval.

Nový zákon navržený poslanci ze Slovenské národní strany (SNS) mimo jiné přikazuje povinné hraní slovenské hymny na začátku školního týdne. Vlastenectví školáků by mělo „umocnit“ vyvěšení státní vlajky a textu preambule ústavy v každé třídě. Jestliže Gašparovič zákon podepíše, měl by začít platit od dubna.

Jak uvedl před protestujícími organizátor akce Róbert Mihály z Iniciativy za transparentní demokracii, nechápe, proč poslanci Ján Slota nebo Rafael Rafaj (kteří zákon navrhli) tvrdí, že mladí lidé neznají slovenskou hymnu. „Já jsem se ji naučil ještě na prvním stupni základní školy a máme ji i v učebnicích,“ citoval Mihályova slova slovenský deník SME. Na důkaz, že hymnu znají a nepotřebují k tomu zákon, demonstrující studenti zazpívali první sloku Nad Tatrou sa blýska a následně přidali výkřiky Hanba SNS! V rukou nesli množství transparentů například s nápisem „Lásku k štátu ani k vám nanútiť si nedám“.

Na školní rozhlas nemáme peníze Protestující rovněž vzkázali místopředsedkyni Slovenské národní strany Anně Belousové, aby nezakládala neziskovou organizaci, která by pomohla s financováním nákladů vynaložených na „vlasteneckou“ výzdobu. Radši by měla založit občanské sdružení Kvalitní školství nebo Kvalitní zdravotnictví, nechali se slyšet studenti. Ty jsou totiž v dezolátním stavu.

Proti vlasteneckému zákonu se bouří množství studentů, učitelů i ředitelů škol. Těm mimo jiné vadí, že si vlajky, státní znaky a další vlastenecké předměty budou muset zakoupit z vlastních zdrojů a nebude to podle nich levná záležitost. Některé školy na malých městech a na vesnicích nemají navíc například na vlastní tělocvičny, proto jim přijde nesmyslné plýtvat výdaji na podle nich nepotřebné věci. Velký problém mají mnozí také s rozhlasem, který by měl vysílat každé pondělí státní hymnu. Například v obci Hrochoť u Banské Bystrice, která má 1500 obyvatel, zabírá základní škola dvě budovy. A ani v jedné z nich nemají fungující školní rozhlas.

„Ve staré rozhlas je, ale nefunguje. V druhé ho nemáme a na nový nemáme peníze. Jestliže prezident ten zákon podepíše, budeme muset děti shromáždit na chodbě a pustit jim hymnu z magnetofonu, jinak se to nedá,“ uvedl ředitel školy Marián Medveď.

„Bude to chaos, určitě to naruší úvod vyučování,“ dodal ředitel. Podle slovenského listu SME přijde rozhlasová technika pro školu s deseti třídami na 600 až 1500 eur. Položení kabelů by pak mohlo stát dalších 500 eur.

Slota „típnul“ telefon Slovenská poslankyně z Hnutí za demokratické Slovensko Katarína Tóthová ale považuje ředitele škol bez funkčních rozhlasů za nezodpovědné. „Chci interpelovat ministra školství, protože toto je porušení bezpečnostních předpisů a je třeba si promluvit s řediteli. To, co říkají o penězích na rozhlas, jsou nafouknuté věci,“ prohlásila poslankyně Tóthová.

Účastníci včerejší demonstrace se od prezidentského paláce později přesunuli před budovu parlamentu. Skandovali Pojďte ven! a Zbabělci! a snažili se vylákat z budovy poslance Jána Slotu a Rafaela Rafaje. Ale nepovedlo se. „Dovolal jsem se panu Slotovi, ale poté, co jsem mu řekl, jakou zastupuji organizaci, mi vypnul telefon,“ uvedl k tomu Róbert Mihály.

Autor: