Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

„Rukavici přijímám.“ Europoslanec SPD Blaško oznámil kandidaturu na prezidenta

Hynek Blaško, volební lídr SPO ve Středočeském kraji foto: archiv SPO

Europoslanec SPD Hynek Blaško (66) dnes na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na prezidenta ČR. Své příznivce vyzval, aby jeho kandidaturu podpořili podpisem petičních archů.
  21:01

Letos v lednu řekl Deníku N, že kandidaturu oznámí, pokud se mu podaří sesbírat potřebných 50 tisíc podpisů.

„Mnoho z vás mi hodilo rukavici a vyzvalo mě tak k akci. Rukavici přijímám jako výraz vaší vůle, abych se ucházel o nejčestnější a nejprestižnější pozici v České republice, kterou je pozice prezidenta republiky,“ řekl ve videu na svém profilu.

Blaško se dostal do Evropského parlamentu v roce 2019 za SPD spolu s bývalým ministrem zdravotnictví z dob vlády Miloše Zemana Ivanem Davidem.

Byl jsem členem KSČ a nikdy jsem to neskrýval, říká kandidát na prezidenta Zima

Blaško byl v minulosti mimo jiné velitelem Společných sil Armády ČR. Vystudoval vojenskou vysokou školu ve Vyškově, velel 4. brigádě rychlého nasazení a pak pracoval jako poradce náčelníka generálního štábu pro zahraniční věci. Působil také jako vojenský představitel ČR u Vrchního velitelství ozbrojených sil NATO v Evropě (SHAPE). Do výslužby odešel v roce 2012 v hodnosti generálmajora. Poté se angažoval v politice, zasedal v zastupitelstvu Vysočiny za Stranu práv občanů, za kterou také neúspěšně kandidoval ve sněmovních volbách v roce 2017. V roce 2018 se se ucházel o senátorský mandát na Chrudimsku.

Letos 8. května vystoupil na demonstraci v Praze, jejíž pořadatelé vyzývali vládu, aby přestala posílat zbraně na Ukrajinu a zasadila se o mírové řešení ruské agrese vůči Ukrajině. „Přimějme vládu České republiky, aby přestala valit zbraně na Ukrajinu,“ prohlásil tehdy. Hospodářské noviny loni v prosinci napsaly, že Blaško se chtěl na volební konferenci hnutí SPD ucházet o pozici předsedy, neobdržel ale pozvánku.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat