Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -5 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hyperaktivní Žák. U šéfa ČEZ Beneše lobbuje za rychlou dostavbu Temelína

Ministr dopravy Zdeněk Žák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Zdeněk Žák. | foto: MAFRA- Michal Šula

PRAHA Dostavba jaderné elektrárny Temelín získává na sklonku vlády Jiřího Rusnoka silného zastánce, ministra dopravy Zdeňka Žáka. Ačkoliv sám premiér v létě avizoval, že vzhledem k omezené životnosti jeho vláda o obří investici rozhodovat nebude, Žák serveru Lidovky.cz potvrdil, že ve věci pravidelně lobbuje u generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše.

"Patřím k zastáncům jaderné energetiky a kudy chodím, tudy zdůrazňuji panu generálnímu řediteli ČEZu, že je třeba daleko důrazněji na tuto kartu hrát. Deset let říkám, že máme šanci se stát hlavním vypínačem Evropy, využít kvality naší přenosové sítě a český stát toho nevyužívá," posteskl si Žák serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Proč zrovna ministr dopravy lobbuje za dostavbu Temelína? Vysvětlil to na kulatém stolu Comenius, kde se 6. listopadu setkal s diplomaty a byznysmeny. "Zmiňoval jsem to jako názornou demonstraci, že ministr dopravy nemusí být odborníkem jen na dopravu a uváděl jsem tam dva příklady svých silných názorů: na české zemědělství a druhý příklad ČEZu a jeho vedení, na které je třeba apelovat z hlediska energetických zájmů tohoto státu," podotkl Žák.

Podle jednoho z účastníků debaty se dokonce Žák podřekl, že se kvůli dostavbě Temelína ještě touto vládou sešel minulý týden s Benešem. Ministr však takové setkání popírá. "Neměl jsem s ním žádnou schůzku, potkávám se s ním čas od času, vidíme se třeba osmkrát do roka při společenských příležitostech nebo jsme se před dvěma týdny potkali na poradě ekonomických ministrů, kde se diskutovala strategická energetická bezpečnost," tvrdí Žák.

A setkání popírá i Beneš. "Potkal se s panem Žákem, tak jako s dalšími, na poradě ekonomických ministrů, kam byl pozván. Žádnou separátní schůzku s panem ministrem neměl," odmítl informaci mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.  

Jiří Rusnok ještě před hlasováním o důvěře vládě přitom tvrdil, že jeho kabinet nemá ambici o Temelínu rozhodovat a nebude ani v programovém prohlášení.  "Naše vláda vzhledem k časovému horizontu nemá ambici - a není pro to ani žádný fatální důvod - rozhodovat o té velké investici," prohlásil v červenci.

Daniel Beneš, výkonný ředitel ČEZ

Daniel Beneš, výkonný ředitel ČEZ

Takový postoj Žák potvrdil,..."nicméně jsou tam kriticky napjaté nějaké termíny," dodal k tomu ministr a neúspěšný kandidát Strany práv občanů Zemanovci, který se proslavil především čistkami v rezortu dopravy.

O zakázku na dostavbu elektrárny se uchází americký Westinghouse a rusko-české konsorcium MIR 1200, francouzskou firmu Areva Česko naopak vyřadilo, kvůli čemuž si stěžovala Evropské komisi. Brusel nyní žádá, aby mu Česká republika poskytla informaci, na základě jakých kritérií Arevu vyřadilo, jinak hrozí žalobou. Vítěze tendru chce ČEZ vybrat v příštím roce nebo v roce 2015, stavba třetího a čtvrtého bloku má být hotova nejpozději v roce 2025, přijít by měla na 200 až 300 miliard korun.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...