Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hypersexuální muší opilci

Česko

Stav alkoholového opojení u mušek a u lidí vykazuje překvapivé podobnosti

I u mušek stejně jako u lidí platí, že alkohol zvyšuje pohlavní žádostivost, ale komplikuje její uspokojování. Na mušky octomilky má alkohol podobné účinky jako na člověka. Zpočátku jsou rozjařené, motají se a nevnímají pořádně okolí. Vrážejí do překážek, nedokážou se navzájem vyhnout v letu a vrážejí jedna do druhé. S rostoucí koncentrací alkoholu v těle se mušky postupně zklidní a pokud i pak dostávají alkohol, nakonec uhynou.

Mušky se mohou dokonce proměnit v alkoholiky, kteří si na velké porce alkoholu zvyknou a při delší abstinenci jej pak postrádají. To vše činí z mušek octomilek velmi dobrý model pro studium alkoholismu. Přispívá k tomu i fakt, že vědci už přečetli kompletní dědičnou informaci octomilek, znají jejich geny a mohou do nich cíleně zasahovat.

Tým vědců vedený neuroložkou Kyung-An Hanovou z Pennsylvania State University zkoumal vliv dlouhodobé konzumace alkoholu na pohlavní život octomilek. Samečci, kteří delší dobu flámovali na alkoholových parách, měli zvýšený zájem o páření. Přitom však ztráceli na vybíravosti. Pokoušeli se o námluvy prakticky se vším, co mělo křídla. Bylo jim úplně jedno, jestli se dvoří samičce nebo jinému samečkovi.

Pronásledovali jeden druhého tak vytrvale, že se často seřadili do uzavřeného kruhu, v němž každý samec vyluzoval vibrujícími křídly „vyznání lásky“ samci před sebou. Na samičky, které se námluv účastní jen pasivně, alkohol podobné účinky neměl.

Samci octomilky nemění pod vlivem alkoholu sexuální orientaci. Jsou jen mnohem více pohlavně nabuzení. Jejich úspěšnost při páření ale klesá. Hypersexualitu opilých samečků octomilky má na svědomí vzestup hladin dopaminu v jejich nervovém systému. Pokud vědci snížili opilým samečkům koncentraci této látky v těle, zájem octomilek o námluvy citelně opadl.

Zajímavé výsledky přinesly experimenty s různě starými octomilkami. „Jak mušky stárnou, klesá výkon jejich nervové soustavy. Zároveň s tím roste jejich citlivost k účinkům alkoholu,“ říká Kyung-An Hanová.

Hledání paralel mezi chováním mušek a lidí se zdá na první pohled přitažené za vlasy. Vědci se už ale mnohokrát přesvědčili, že s octomilkami a dalšími živočichy sdílíme překvapivě široké spektrum životních procesů. Vliv alkoholu v tomto ohledu patrně není výjimkou. Už William Shakespeare v dramatu Macbeth napsal, že alkohol vyvolává žádost, ale snižuje výkonnost. „Na základě našich výzkumů na octomilkách začínáme chápat molekulární a buněčné mechanismy, které navozují změny mozku vyvolané dlouhodobou konzumací alkoholu a vyvolávají na něm závislost,“ shrnula práci svého týmu Hanová.

Obrázek

Octomilcové a octonemilenky Muší alkoholiky ve své laboratoři cíleně vychovávala neuroložka Kyung-An Hanová. Mušky octomilky koupala opakovaně a dlouhodobě v etanolových parách. Badatelka chtěla pochopit biochemické zákonitosti působení etanolu na nervovou soustavu mušek. Mimo jiné přitom zjistila, že podobnosti mezi člověkem a octomilkou na biomolekulární úrovni se projevují i v chování obou druhů. Samečci mušek se „pod vlivem“ nevybíravě vrhali na samičky (i samečky!) ve svém okolí. Samičky alkohol nerozpálil.

A Před etanolovou lázní se mušky „socializují“ jen v běžné míře B Po prvních „skleničkách“ (vystavení parám) se objevují první dvojice C Po šesti „panácích“ se neobjevují jen páry, ale celé skupiny intoxikovaných samečků, kteří se slepě dvoří jedinci před sebou

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat