Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hypotéky: letos oživení, pak propad

Česko

Banky slibují, že budou vstřícné ke klientům, kteří se kvůli nárůstu DPH budou snažit předčasně splatit úvěr

PRAHA Dosáhnout na koupi nového bydlení bude letos snazší nejen kvůli příznivým cenám nemovitostí, ale i díky výhodným úrokovým sazbám hypotečních úvěrů. Ty by měly zůstat nízko ještě po celý letošní rok. Podle hypotečních makléřů se jarní konkurenční boj bank přiostřil a z toho těží klienti, kteří získávají výhody z právě probíhajících akčních nabídek.

Průměrná úroková sazba je aktuálně na výši 4,26 procenta (příklady hypotečních úvěrů u tuzemských bank najdete v rámečku). Jak vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu, úrokové sazby v únoru u některých bank sice mírně vzrostly, ale v průměru o pouhých 0,06 procenta.

Stavební spoření se propadá, hypotéky rostou Trh financování bydlení zažil už v minulém roce oživení a letos bude zvýšený zájem pokračovat. Letos se ukazují dva obchodní trendy - na jedné straně růst hypoték, na straně druhé propad úvěrů ze stavebního spoření. Klienti přesunuli své preference do hypotečního financování, které si zachovává velmi výhodné cenové podmínky. Propad, který se začátkem letošního roku v úvěrech ze stavebního spoření projevil, je samozřejmě ovlivněn vládními úspornými opatřeními. Ale zčásti také tím, že se stavební spořitelny místo na úvěry soustředily na získávání nových spořicích smluv.

Za první dva měsíce tohoto roku poskytly banky hypotéky za 12,8 miliardy korun, což je o 44 procent více než loni. U úvěrů ze stavebního spoření byl výsledek přesně opačný, tedy pokles o 44 procent, objem poskytnutých úvěrů činil 4,7 miliardy korun. Celkově banky a stavební spořitelny poskytly úvěry na bydlení za 17,5 miliardy korun, což je meziročně o 1,7 procenta více než loni.

V oblasti úroků u hypoték zůstane trh relativně stabilní po celý rok. „Odhadujeme, že v první polovině tohoto roku dosáhnou hypoteční úrokové sazby svého dna, které však s největší pravděpodobností nebude tak nízko jako v letech 2005 a 2006. Pro druhou polovinu roku 2011 už je velmi reálné předpokládat, že sazby začnou mírně růst,“ řekl LN Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, která sdružuje hypoteční makléře.

Pouze dočasný růst Lze předpokládat, že kromě nízkých sazeb budou k letošnímu růstu hypoték výrazně přispívat i vládní daňové změny. Právě záměr vlády zrušit možnost odpočtu zaplacených úroků od základu daně od 1. ledna 2012 by mohl být výrazným stimulem, který alespoň dočasně oživí poptávku po financování bydlení a především po hypotékách.

Zvýšení DPH na 14 procent od příštího roku však bude mít na úvěry zásadně negativní dopad. Nejenže zmrazí poptávku, ale postihne i klienty, kteří již hypotéku splácí.

Většina kupních smluv totiž obsahuje klauzuli opravňující developery navýšit konečnou cenu v případě změny DPH. Tisíce držitelů nesplacených hypoték na nemovitosti, které nebudou dostavěny do konce letošního roku, se dostanou do problémů. Jejich půjčka nebude pro splacení bydlení stačit, a budou proto muset hledat dodatečný zdroj peněz. „Pokud už byl hypoteční úvěr schválen a kupujícímu se zvedne kupní cena, kterou je povinen uhradit, a nemá dostatek vlastních zdrojů, pak musí do banky přijít znovu,“ potvrzuje mluvčí banky ČSOB Pavla Hávová.

Vyšší DPH u již otevřených úvěrů se bude vztahovat na tu část hypotéky, která nebude splacena do konce letošního roku. Mnoho klientů bank proto bude usilovat o splacení hypotéky ještě v tomto roce. Tím by se vyhnuli navýšení kupní ceny z důvodu růstu DPH. „Byť zatím není známo, jak přesně to nakonec s DPH bude, mnozí klienti se již nyní připravují na to, že budou hypotéky splácet dříve,“ připouští Evžen Korec, generální ředitel developerské společnosti Ekospol.

Za normálních okolností si banky za platby před lhůtou nebo po lhůtě splatnosti účtují penále. V případě růstu kupních cen nemovitostí v souvislosti s očekávaným navýšením DPH však slibují vstřícný přístup. „Byli bychom schopni najít adekvátní řešení, které by bylo individuální s ohledem na případ každého klienta,“ slibuje mluvčí České spořitelny Klára Pačesová.

***

Hypotéky:

aktuální úrokové sazby českých bank

úvěr Česká spořitelna

Hypoteční úvěr úroková sazba 3,79 %

na 1,5 milionu Kč

na 70 % hodnoty

nemovitosti, měsíční splátka 7744 Kč

fixace 5 let,

splatnost 25 let

Hypoteční úvěr úroková sazba -

na 1,5 milionu Kč

na 100 % hodnoty

nemovitosti, měsíční splátka -

fixace 5 let,

splatnost 25 let

úvěr GE Money Bank

Hypoteční úvěr úroková sazba 4,19 %

na 1,5 milionu Kč

na 70 % hodnoty

nemovitosti, měsíční splátka 8075 Kč

fixace 5 let,

splatnost 25 let

Hypoteční úvěr úroková sazba -

na 1,5 milionu Kč

na 100 % hodnoty

nemovitosti, měsíční splátka -

fixace 5 let,

splatnost 25 let

Hypoteční banka ČSOB Komerční banka Raiffeisenbank

4,65 % 4,65 % 4,44 % 4,79 %

8465 Kč 8465 Kč 8286 Kč 8586 Kč

5,95 % 5,95 % 5,04 % -

9618 Kč 9618 Kč 8803 Kč -

UniCredit Bank Wüstenrot Volksbank LBBW

4,39 % 3,76 % 4,54 % 4,29 %

8244 Kč 7720 Kč 8371 Kč 8159Kč

6,39 % 5,66 % 6,04 % -

10 025 Kč 9355 Kč 9701 Kč -

Zdroj: Golem Finance/ hell

Zvýšení DPH od příštího roku nejenže zmrazí poptávku, ale postihne i klienty, kteří již hypotéku splácí. Většina smluv totiž obsahuje klauzuli opravňující developery navýšit konečnou cenu v případě změny DPH.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...