1. listopadu 2006 10:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Aleši, a co z toho vyvozuješ?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 87Diskuse

PRAHA Sociální demokracie v Praze pozastavila členství Aleši Vébrovi, který spolupracoval s televizí Nova na reportáži o machinacích s prostředky Evropské unie. Strana v pondělí večer oznámila, že Vébr se svého členství vzdal dobrovolně. Vébr to ale popřel s tím, že s takovou možností za ním přišel před jednáním předseda barrandovské ČSSD Michal Šesták.

Lidové noviny mají k dispozici záznam pondělního jednání obvodní stranické konference ČSSD Prahy 5, kterou řídil šéf strany Jiří Paroubek.

(Jiří Paroubek nejdříve dlouze mluví o úspěších sociálních demokratů v komunálních volbách.)
Paroubek: Letos jsme tedy získali šest mandátů, před dvěma lety jsme získali nula mandátů. My jsme si vyzkoušeli v tomto roce určitou volební taktiku a strategii, jak na to jít. My jsme si vytipovali jednak levicové volební obvody, ty levicové volební obvody, tj. obvody, kde získala levice v červnových volbách absolutní většinu voličů, těch volebních obvodů bylo zhruba 12, 12 z 27. ...

(Po dlouhém výčtu volební taktiky přechází nakonec k bodu vyloučení Vébra ze strany.)

Ale my jsme si zařadili ten zvláštní bod dodatečně, to je ta situace Aleše Vébra a jeho údajného trestního stíhání. Možná, že by se k tomu Aleš Vébr měl vyjádřit sám.

Vébr: Dobrý den. Pane předsedo, dámo a pánové. Asi tady nemá cenu mluvit nebo začínat otázkou trestního stíhání, když všichni víme, že to je důsledek. Navážu spíš na vystoupení pana předsedy, pokud jde o otázku předvolebních afér, a rovnou si pojmenujeme moji roli v těchto věcech.

Paroubek: (skáče mu do řeči) Já ale myslím, že o to nejde, tady o to trestní stíhání. Tak se vyjádři k tomu a jaký z toho konsekvence vyvozuješ.

Vébr: Dobře. V roce 2002 jsme spolu s mou rodinou na severu Čech přišli kompletně o veškerý majetek, několik desítek hektarů. Rok před tím můj mladší bratr přišel při autonehodě o zdraví, způsobem, že ochrnul a neumí mluvit, psát apod. V této situaci jsme se stali předmětem zájmu tzv. severočeské konkurzní mafie...

(Vébr začíná popisovat kauzu své firmy Golf Ještěd. V roce 2002 byl na tuto jeho firmu vyhlášen konkurz kvůli údajnému nesplacení několika faktur. Trestní oznámení na něj tehdy podal konkurzní správce Daniel Thonat kvůli tomu, že mu odmítl vydat účetnictví.)

Já jsem samozřejmě nepředvídal situaci, kdy je soudkyně zkorumpovaná, kdy je správce konkurzní podstaty gauner. Co jsem měl dělat? Tak jsem samozřejmě spolupracovat odmít. (...) Na rozdíl od kauzy Doležel, Péťa apod., ti lidé Doležel, Péťa, to jsou žabaři proti těm, co působí v tzv. konkurzní mafii, to jsou lidé, kteří dodnes soudí, jsou tam soudci, deset státních zástupců, vysoko postavení policajti, ti všichni lidé dneska fungujou ve státních strukturách. (...) Čili jsem zasvětil boji za spravedlnost, myslím, že jsem pomoh i tomu architektovi (Marku Řičářovi, pozn. red.) zachránit život. Vlastní rodinu jsem nezachránil, ale bojoval jsem, svědčí pro to trestní stíhání a přiznám se vám, ani se necítím moc z jistých morálních hledisek povinen někomu zpovídat. Já jsem v životě nic neukrad, v životě jsem nikomu neublížil.

Paroubek: (Naléhavě) Já myslím, že tě nikdo nechce soudit, ale nějaký konsekvence z toho musíme vyvodit. Tak jestli je nějaké trestní stíhání a jestli jsme vyhodili lidi, jako je Péťa, Doležel, tak bys měl, Aleši, taky vyvodit nějaké osobní konsekvence, pokud teda hovoříš o morálce.

Vébr: (Dlouze mlčí) Já nevím. Já znovu říkám, trestní stíhání, které je proti mně zcela účelově vedeno, zločinci, kteří jsou daleko horší, než si umíte představit, třeba jako Doleželové a Péťové, je absurdní, vykonstruované a já se s ním nikdy nesmířím. Samozřejmě souhlasím, s čím za mnou přišel Michal Šesták (předseda místní organizace ČSSD Barrandov, pozn. red.), který, musím říct, že je jeden z lidí, kterých si naprosto vážím, a to je naprosto legitimní tak jako tak, než se ta věc vyřeší, tak ať mám třeba pozastavené členství a jak vám říkám, já jsem si vždycky myslel, že ta sociální demokracie je strana, která stojí spíš na straně lidí, kteří jsou utlačováni, ušlapáváni.

Paroubek: Takže, bereme na vědomí asi tuhletu záležitost, to je rozhodnutí Aleše Vébra o pozastavení své činnosti ve straně do té doby, než se celá záležitost s trestním stíháním jeho osoby uzavře. Pozastavení členství, to je ta správní záležitost. Je to tak, předsedající?

(Chvíli je ticho)

Paroubek: Stačí říct: Je.

Předsedající schůze: ...přerušit členství.

(Chvíli je ticho)

Paroubek: Tedy přerušení členství, ano. Takže asi to vezmeme na vědomí to přerušení členství do té doby, než se ty věci ujasní? Kdo je pro? Kdo je proti, zdržel se hlasování? Tak, můžeme ke zprávě předsedy OKK Petra Lachnita.

Lidovky.cz
  • 87Diskuse