Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

I díky Báře do naprosté špičky

Česko

PRAHA Se stoickým klidem odpovídal Jan Železný (44) na otázky týkající se přestupu jeho nové svěřenkyně Barbory Špotákové a jejich spolupráce.

* Je známo, že nemáte ve zvyku přetahovat závodníky, nyní je však Špotáková ve vaší skupině. Nemůže to poškodit váš vztah s Rudolfem Černým?

Z toho strach nemám. Bára a Kuba Vadlejch za mnou přišli sami, chtěli zkusit něco nového, ale nechtěl jsem, aby se to řešilo v sezoně. S Rudou jsem o tom nemluvil, není dobré o něčem takovém mluvit, dokud se závodí. On ovšem dokázal něco velkého, něco, co tady dokázal málokdo. Tak úspěšný trenér oštěpu tady dosud nebyl, vážím si ho.

* V čem můžete své nové svěřenkyni nejvíce pomoci? Ona hovoří o technice...

První věcí je sebedůvěra, že může být nejlepší, že pro to má všechny předpoklady, protože ona nejlepší je. Musíme dbát, aby byla zdravá, s tím souvisí i technika. Bylo by nesmyslné bourat všechno, navážeme na to, co jí vyhovovalo. Potřebuje běhat, tomu věří, další prvky přijdou. Chce to i víc rehabilitace a spolupráce s dalšími odborníky.

* Konzultoval jste začlenění Špotákové a Vadlejcha do skupiny s vašimi svěřenci Frydrychem a Veselým?

Oni to věděli jako první, v tom nebude problém. Kuba s klukama komunikuje dlouho, vyhovují si. A Bára je veličina, oni ji hrozně berou. Sama ví, že kluky může tlačit dopředu, zároveň oni budou pomáhat jí, aby zůstávala na stupních.

* Jako světový rekordman budete trénovat světovou rekordmanku. Bude to těžké?

Ve sportu je to úděl. Bára se dostala na vrchol, když nevyhraje, tak se to bere, jako že to moc dobré nebylo, znám to z vlastních zkušeností. Ale nebojím se, to bych nemohl dělat trenéra, který je logicky pod tlakem – vlastním i mediálním. Jenže když trénujete takové špičky, tak s tím nic nenaděláte. Věřím, že díky Báře a těmhle lidem se brzy začne říkat, že český oštěp je naprostá špička.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...