Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

I díky Báře do naprosté špičky

Česko

PRAHA Se stoickým klidem odpovídal Jan Železný (44) na otázky týkající se přestupu jeho nové svěřenkyně Barbory Špotákové a jejich spolupráce.

* Je známo, že nemáte ve zvyku přetahovat závodníky, nyní je však Špotáková ve vaší skupině. Nemůže to poškodit váš vztah s Rudolfem Černým?

Z toho strach nemám. Bára a Kuba Vadlejch za mnou přišli sami, chtěli zkusit něco nového, ale nechtěl jsem, aby se to řešilo v sezoně. S Rudou jsem o tom nemluvil, není dobré o něčem takovém mluvit, dokud se závodí. On ovšem dokázal něco velkého, něco, co tady dokázal málokdo. Tak úspěšný trenér oštěpu tady dosud nebyl, vážím si ho.

* V čem můžete své nové svěřenkyni nejvíce pomoci? Ona hovoří o technice...

První věcí je sebedůvěra, že může být nejlepší, že pro to má všechny předpoklady, protože ona nejlepší je. Musíme dbát, aby byla zdravá, s tím souvisí i technika. Bylo by nesmyslné bourat všechno, navážeme na to, co jí vyhovovalo. Potřebuje běhat, tomu věří, další prvky přijdou. Chce to i víc rehabilitace a spolupráce s dalšími odborníky.

* Konzultoval jste začlenění Špotákové a Vadlejcha do skupiny s vašimi svěřenci Frydrychem a Veselým?

Oni to věděli jako první, v tom nebude problém. Kuba s klukama komunikuje dlouho, vyhovují si. A Bára je veličina, oni ji hrozně berou. Sama ví, že kluky může tlačit dopředu, zároveň oni budou pomáhat jí, aby zůstávala na stupních.

* Jako světový rekordman budete trénovat světovou rekordmanku. Bude to těžké?

Ve sportu je to úděl. Bára se dostala na vrchol, když nevyhraje, tak se to bere, jako že to moc dobré nebylo, znám to z vlastních zkušeností. Ale nebojím se, to bych nemohl dělat trenéra, který je logicky pod tlakem – vlastním i mediálním. Jenže když trénujete takové špičky, tak s tím nic nenaděláte. Věřím, že díky Báře a těmhle lidem se brzy začne říkat, že český oštěp je naprostá špička.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...