Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

I Hilgertové začíná boj o Peking

Česko

PRAHA Nejdrsnější nominační závody v historii českého vodního slalomu čekají v příštích dvou víkendech na kajakáře a kanoisty.

Čtyři závody v peřejích Vltavy ve Veltrusech a v pražské Troji totiž určí pouze po jedné lodi v každé ze čtyř kategorií pro olympijské hry v Pekingu.

„Přitom ani v jedné kategorii nemáme loď, která by si nominaci měla jednoznačně vyjet,“ připomíná šéftrenér Jiří Pultera. „Štěpánka Hilgertová má třeba tři vážné soupeřky, které mohou nominaci vyhrát. V deblkanoích mají reálnou naději dvě lodě, v kanoi klidně tři, a dokonce šest kajakářů,“ vypočítává muž, který vede jednu z největších slalomářských velmocí.

Souboj olympijských medailistů O šanci na účast v Pekingu tak v příštích dnech přijde každopádně i několik posádek, které by mohly reálně myslet na medaile.

V závodě deblkanoistů se proti sobě postaví Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem a Marek Jiras s Tomášem Máderem. Ti první si přivezli bronz z olympiády v Aténách, druzí z her v Sydney. Jedna loď ale půjde přesto z kola ven.

„Šneci (přezdívka Jirase s Máderem) většinou jezdili domácí nominace o něco lépe než my,“ rozjímá Volf, háček lodi, jež si předloni dojela pro titul mistrů světa. „Nám se v posledních letech zase více dařilo na světových soutěžích. Proto si připouštím i variantu, že se do Pekingu skutečně nemusíme podívat.“ Marek Jiras tvrdí, že když je Volf se Štěpánkem porazí v poctivém boji, půjde jim upřímně pogratulovat a nehodlá z případné situace dělat vědu. „Jen aby průběh nominace neovlivnily nepřesné verdikty brankových rozhodčích,“ přeje si. „Mrzí mě sice, že na olympiádu může pouze jedna loď, ale život přeci není jen o vodním slalomu. Pádlo je pouze prostředek k tomu, abychom nevyhynuli a nemuseli chodit do práce,“ směje se.

Napětí cítí i dvojnásobná olympijská šampionka Štěpánka Hilgertová, jež včera oslavila 40. narozeniny. „Mám sice k dispozici jeden plusový bod za bronz z loňského MS, ale nemusí hrát vůbec žádnou roli,“ přemítá. „Omezením počtu lodí se silné národy ochuzují o možnost získat víc medailí, a to je škoda. Každopádně je mi jasné, že mám nejméně tři vážné soupeřky.“ Šéftrenér Hilgertové věří Pultera ale přesto vidí šanci Hilgertové jako reálnou. „V posledních letech byla přeci jen o kousek před ostatními. Navíc velmi dobře zvládá stresové situace,“ tvrdí.

S evidentním nadhledem se k vypjaté nominaci staví třetí muž ze světového šampionátu z roku 2006, kanoista Stanislav Ježek. Elegantní technik připomínající Pollerta: „Jisté je, že na olympiádě všichni nejlepší nepojedou, veřejnost ale tohle divadlo uznává víc než ostatní závody. Kdo na něm vyhraje, stane se na čtyři roky mistrem vesmíru. Co si ale kdo myslí, je mi jedno. Když do Číny neodletím, chleba levnější nebude.“

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...