Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

I letos nejvíc potěšil Lukáš Bauer

Sezona lyžařů skončila, pro české reprezentanty nebyla tak úspěšná jako předchozí, olympijská

ANALÝZA

PRAHA Palčivé jarní slunce v neděli neodvratně zakončilo lyžařskou sezonu. Skokani tradičně ve své derniéře plachtili nad mamutem v Planici, běžci se potili ve Falunu a sjezdaři vytáčeli oblouky v Lenzerheide. Českým reprezentantům poolympijská sezona sice nevyšla tak oslnivě jako ta předchozí, nicméně i tentokrát ze světa čas od času posílali do vlasti velmi příjemné zprávy.

Nejvýraznější personou zůstal i tentokrát nezmar běžeckých tratí Lukáš Bauer. I letos bojoval nejen se soupeři, ale tradičně také se svými zdravotními problémy. Na Tour de Ski vydřel třetí příčku, na bronz si sáhl i v závodě Světového poháru v Davosu. Jinak se mu ale stupně vítězů vyhýbaly.

Na mistrovství světa sice o sobě dával vědět, ale podobně jako celou mužskou běžeckou reprezentaci i jeho v Oslu postihl jistý útlum. O tomto víkendu se pokoušel ve Falunu prodrat na třetí příčku v celkové klasifikaci Světového poháru, ale nakonec mu k ní chybělo 78 bodů.

Bank zastínil Záhrobskou Ve sjezdovém lyžování osvěžil dění v české kotlině Ondřej Bank. Ve 30 letech dozrál a bez respektu začal v takřka ohromující šíři trápit světovou elitu v obřím slalomu, kombinaci i ve slalomu. Čtyřikrát se prodral do elitní desítky a na mistrovství světa ho o medaili připravila jen opatrnější jízda ve slalomu. Svými výkony odsunul mírně do pozadí i vyhlášenou sběratelku medailí Šárku Záhrobskou.

Ta prožila jednu z nejhorších sezon. Přestože před sezonou vyhlašovala útok na křišťálový globus ve slalomu, nakonec na ni zůstala mezi slalomářkami až desátá příčka. S novým trenérem Pavlem Šťastným začala měnit techniku jízdy, což vyvolávalo rozporuplné reakce. Na pošetilost zmíněného činu vehementně poukazuje především Petr Záhrobský, který se o růst dcery donedávna staral. Záhrobská se na světovém šampionátu nevešla do první desítky a jejím nejlepším vystoupením byla pátá příčka ve slalomu v Arber-Zwieselu. Čtyřnásobný vítěz Světového poháru ve skikrosu Tomáš Kraus prožil zvláštní sezonu. Už po Vancouveru totiž oznámil, že k ní přistupuje s poněkud menší motivací. Dlouho se nemohl chytit, na světovém šampionátu v Deer Valley ale navzdory zraněnému koleni skončil na sympatickém čtvrtém místě. Sezonu zakončil v sobotu výstavní třetí příčkou, která mu nakonec vynesla sedmý post v celkové klasifikaci.

Skokani na lyžích se i tentokrát ozývali spíše namátkově, ale občas i docela hlasitě. Zejména Koudelkovo třetí místo na letech v Harrachově nebo Maturovo čtvrté v Sapporu naznačilo, že v reprezentační družině stále cosi nadějného doutná.

Do boulí se po těžkém zranění kolena zdárně vrátila Nikola Sudová. Navzdory mnohaměsíčnímu výpadku v tréninku se zvolna vracela do své obvyklé formy; s celkovým osmým místem ve Světovém poháru ale může být bezpochyby plně spokojená.

***

Vítězové SP

Sjezdové lyžování ženy: Maria RIESCHOVÁ (Něm.) 1728 b. * Žena, která vrátila německé sjezdové lyžování na úplný vrchol, se dočkala po třech sezonách, kdy byla dvakrát druhá a jednou třetí. Z trůnu po třech letech sesadila Američanku a velkou kamarádku Vonnovou o pouhé tři body. Třetí skončila s velkou ztrátou Slovinka Mazeová. Sjezdové lyžování muži: Ivica KOSTELIČ (Chorv.) 1356 b. * Starší bratr populární Janici konečně vystoupil ze sestřina stínu a vyhrál celkové hodnocení SP. Spravil si tak určitě chuť po nepovedeném světovém šampionátu v Ga-Pa, kde bral pouze jeden bronz. Druhý skončil nestárnoucí Švýcar Didier Cuche. Běžecké lyžování ženy: Justina KOWALCZYKOVÁ (Pol.) 2073 b. * Polská hrdinka vyhrála SP běžkyň na lyžích už potřetí v řadě. Tentokráte měla ale velké štěstí, že se její největší rivalka Marit Bjorgenová rozhodla vynechat Tour de Ski. Norka totiž měla mimořádnou sezonu, kterou korunovala čtyřmi zlatými a jednou stříbrnou na MS v Oslu. Běžecké lyžování muži: Dario COLOGNA (Švýc.) * Objev předloňské sezony zopakoval vítězství ze sezony 2008/2009 především díky výborným výkonům na Tour de Ski. Na světovém šampionátu v Oslu ale totálně vyhořel a zůstal ve stínu trojnásobného šampiona a druhého v SP Northuga z Norska. Skoky na lyžích: Thomas MORGENSTERN (Rak.) 1757 b. * Rakušan vyhrál letos téměř vše, co se dalo: Turné čtyř můstků, SP i tři zlata na MS v Oslu. O čtvrté jej připravil na velkém můstku o pouhé tři desetiny kolega z reprezentace Schlierenzauer. Obhájce Křišťálového glóbu Švýcar Ammann skončil v SP druhý. Severská kombinace: Jason LAMY CHAPPUIS (Fr.) 894 b. * Obhájce Křišťálového glóbu nenašel přemožitele ani letos. Na MS v Oslu ale o sobě hodně dávalo vědět nastupující německé mládí v čele s Frenzelem a Rydzekem.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...