Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

I mužům tikají biologické hodiny

Česko

BARCELONA Ani muži by neměli se založením rodiny otálet, varují vědci. Šance na úspěšné početí klesá, už když jejich věk překročí pětatřicítku. Ještě výrazněji se pak sníží po čtyřicítce. Tak lze zhruba shrnout výsledky francouzských badatelů zveřejněné na včerejší evropské konferenci věnované reprodukci a embryologii konané v Barceloně.

Lékaři již déle vědí, že věk ženy hraje při početí dítěte klíčovou roli, ale studie francouzských vědců prokázala, že věk otce je důležitější, než se dosud předpokládalo.

„Naše údaje poprvé přinášejí důkaz, že otec má při umělém oplodnění velký vliv na pravděpodobnost početí i na míru potratů,“ uvedla vedoucí týmu Stéphanie Belloková z pařížského střediska Centre Eylau pro umělé početí. I jiní vědci podle ní již sice tvrdili, že počet spermií a jejich kvalita klesají se stárnutím, a mají tak vliv na početí. Zatím však neexistoval žádný klinický důkaz toho, že stáří muže má na plodnost tak výrazný dopad, tvrdí francouzští vědci. Zkoumali vzorky spermatu odebrané při více než 21 tisících umělých oplodnění v období mezi lednem 2002 a prosincem 2006. Zaměřovali se na kvalitu spermií a následně sledovali, zda došlo k početí, monitorovali i případné potraty.

Podle očekávání byla u žen starších 35 let menší pravděpodobnost početí a větší pravděpodobnost potratu než u mladších. „Ukázalo se však také, že pravděpodobnost početí ovlivňuje věk otce. A ještě větším překvapením bylo, že souvisí i s počtem potratů,“ dodala Stéphanie Belloková.

Podle studie klesla pravděpodobnost početí z 12,3 procenta u mužů do 30 let na 9,3 procenta u mužů nad 45 let. A pokud jde o potraty, u mužů do 30 let bylo toto riziko deset až 15 procent, zatímco u mužů na 40 let asi 35 procent.

Francouzští vědci zatím nevědí přesně, proč má věk muže tak velký vliv na potratovost. Možným vysvětlením by mohla být vazba mezi věkem a klesající kvalitou DNA ve spermiích. Podle vědců mělo hodně vzorků starších mužů defekty dědičné informace, které mohou způsobit potrat.

Dánští vědci z univerzity v Aarhusu zase zjistili, že otcové starší 45 let výrazně zvyšují riziko úmrtí novorozenců i výskytu řady závažných onemocnění. Ukázala to studie, v rámci které badatelé sledovali více než 100 tisíc párů a jejich potomky po dobu 16 let. Jak uvedl odborný časopis European Journal of Epidemiology, umíraly děti otců starších 45 let na poporodní komplikace dvakrát častěji, než pokud bylo mužům 25 až 30 let. Děti starších otců také více trpěly vrozenými srdečními vadami a poškozeními páteře.

„Dosud se gynekologové zaměřovali jen na věk matky a doporučovali ženám, aby otěhotněly do věku 35 nebo 38 let, protože pak je to obtížné,“ uvedla Belloková. Nyní by se podle odborníků měl začít hlídat i věk otce. Páry by měly získat informace o rizicích pozdního zakládání rodiny.

***

Otcové starší 45 let zvyšují riziko úmrtí novorozenců

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!