Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

I největší hovado má svůj strop

PRAHA Jaká kultura panuje ve sněmovně, opět prokázal voličům zejména Mirek Topolánek v roztržce s poslancem ČSSD Davidem Rathem. Při sporu o dopady reformy veřejných financí premiér nešetřil agresivitou. Nakonec se oba zhádali i o to, kdo podvádí při golfu.

"Já použiji ještě dnes jednu citaci z písničky Dana Landy: 'Vždyť i to největší hovado má svůj strop,' vy ho nemáte," řekl místopředsedovi poslanců ČSSD Davidu Rathovi premiér Mirek Topolánek (ODS). Rath ho označil za "absolutního krále hulvátů".

Diskusi obohatily nejen citace ze Švejka, ale například i spor o to, kdo podvádí při golfu. "Nejsem to já, o kom se vykládá, že podvádí u golfu, pane Davide Rathe," prohlásil Topolánek. "Nechtějte tady, abych vyprávěl příhody lidí o tom, jak vy hrajete golf," pohrozil mu pak místopředseda klubu ČSSD.

Komunisté během rozpravy opustili jednací sál. Podle předsedy jejich frakce Pavla Kováčika právě kvůli tomu, že řečníci se od reformy dostali k osobním výpadům s původním tématem vůbec nesouvisejícím. "Prestiž Poslanecké sněmovny v posledních měsících poklesla na nejnižší hladinu snad v popřevratové historii," uvedl předseda klubu KSČM.

Výše popsaná výměna názorů mezi Topolánkem a Rathem se odehrála v rámci interpelace sociálního demokrata Miroslava Váni. Poslanec již při minulých schůzích vládu kritizoval za reformu, která podle něj prospěla jen těm nejbohatším.

Ve sněmovně se i básnilo
Váňa premiérovi v úvodu řekl, že mu nejprve musí připomenout, co říkal již v prosinci, prý proto, aby "plynule navázal na tok myšlenek". Poté i za pomoci rýmů kritizoval dopady reformy na chudší občany. "Jó, uhlí, dříví, to se zdraží, cena elektřiny půjde také výš, a tak někteří budou muset jíti zkrátka pryč. Malý byteček sobě rychle pořídí, pod deku se hbitě uchýlí. Co nás může ještě potkat však? Že zcela, zcela přestanem si psát. Cena za jeden dopis český nás odlehčí o deset korun českých," řekl Váňa.

Výkon poslance ČSSD pak komentoval poslanec ODS Michal Doktor. "Pan poslanec Váňa označil své vystoupení jako tok myšlenek. Já myslím, že to bylo vcelku odvážné hodnocení," řekl. "Lidé, žijící kolem mě se ptají, kam až sahá hranice toho, co zde jsme schopni předvádět," dodal Doktor.

Banda českých simulantů
Topolánek v reakci na Váňu reformu hájil. Podle něj je třeba s přesným vyhodnocením dopadu jednotlivých změn počkat, již nyní se ale prý ukazuje například účinnost zdravotních poplatků. " ... už to dneska potvrzují ambulantní lékaři a další lékaři, že mají více času na své pacienty, že pacienti přestali být 'Das ist eine Simulanten tschechische Bande', jako říkal nejmenovaný důstojník v Haškově knize Švejk, že opravdu přestala být téměř okamžitě zneužívána zdravotní péče, zneužíván nákup léků a podobně," uvedl premiér.

Rath poznamenal, že Topolánek citoval chybně. "Citace je: 'Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande (celý český národ je banda simulantů)'. To je přesná citace," uvedl. Premiér podle něj svým výrokem ukázal, jak nahlíží na český národ.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!
Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!

V redakci jsme měli možnost ochutnat novinku od Alpro – kokosový fermentovaný dezert. A tato pochoutka s krémovou texturou, kokosovou vůní a...