Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

I pes a kočka zaslouží zdravou stravu

Česko

Zdravá výživa je důležitá i pro psa nebo kočku. Špatné krmivo totiž může zvířeti způsobit vážné zdravotní problémy.

Máme krmit psa granulemi, nebo je pro něj lepší lidská strava? Tak se často ptají majitelé pejsků. Podle veterinářů je lidská strava pro psy nevhodná. Psa bychom měli krmit jednoznačně granulemi. Oproti lidské stravě totiž obsahují optimálně vyvážené minerální látky, vitaminy a stopové prvky, které pes potřebuje, a také správný podíl výživových látek.

Ne každé granule jsou ale vhodné pro každého psa. Při výběru bychom měli sáhnout po těch, které jsou určeny pro dané plemeno. „Ještě důležitější je dbát při výběru na věkovou kategorii. Jiné granule jsou vhodné pro štěně, jiné pro dospělého psa a jiné pro pejska seniora,“ říká Jiří Beránek, prezident České asociace veterinárních lékařů malých zvířat.

Pokud bychom tyto dva aspekty ignorovali, můžeme zvířeti způsobit výkyvy ve váze a s tím spojené zdravotní problémy. Různé pamlsky by měly sloužit jen jako odměna. A masovými kapsičkami či konzervami bychom měli pejskovi jen přilepšovat, třeba jich malé množství zamíchat mezi granule. Vhodné je to zvláště tehdy, když chcete zvíře naučit na jiný druh granulí, které odmítá jíst. Konzervy by neměly tvořit základ psího jídelníčku, ale zhruba 10 až 15 procent – přece jen není nutné krmit psa výhradně granulemi.

Kromě správné stravy je důležité psovi jídlo také správně dávkovat. Dodržujte dávkování uvedené na obalu granulí – porce by měly být přizpůsobeny i tomu, jak je pes aktivní. Dospělému psu stačí jíst jednou denně. Pokud má hodně pohybu, je lepší, když dostane nažrat navečer. Štěňata potřebují krmit až čtyřikrát denně. Pro starší pejsky je optimální, pokud dostávají jídlo dopoledne i večer. V poslední třetině života – například u dogy od 6 či 7 let, u malých plemen třeba až od 10 let – je krmte granulemi pro psí seniory.

Kočky potřebují žrát celý den Stejné dilema – čím krmit zvíře – řeší i majitelé koček. Podle veterináře Leoše Železného bychom měli kočky krmit ze 70 procent kapsičkami a konzervami s tím, že třetinu by měla spořádat ráno, zbytek večer. Až 30 procent stravy by měly pokrýt speciální granule pro kočky. Od 8 až 10 let věku kočce dávejte speciální granule pro kočičí seniory. Obsahují více vlákniny a napomáhají trávení (peristaltika střev se v tomto věku zpomaluje), mají také jiné zastoupení vitaminů. A nezapomínejte, že zvíře by k nim mělo mít neustále přístup, tedy i v noci.

Pokud byste kočku krmili granulemi pro psy, byla by podvyživená. Na rozdíl od psa potřebuje dostávat živočišné bílkoviny, protože si není schopna syntetizovat některé aminokyseliny, zejména nezbytný taurin. Pokud by ho nedostávala, může oslepnout nebo pojít na srdeční selhání. Psům by zase po více než ročním podávání kočičí stravy, která obsahuje více bílkovin, mohly selhat ledviny.

Pozor na prošlé granule U psů i koček dbejte na kvalitu granulí. Ty kvalitní jsou stravitelné z 80 až 90 procent a nezatěžují tak zažívací trakt. Důkazem vysoké stravitelnosti je mj. malé množství dobře formovaného trusu. „Pokud krmivo obsahuje nadbytek látek rostlinného původu, nebo je špatně uskladněné či zkvašené, může způsobit zažívací problémy. Nekupujte proto krmiva z otevřených balení, která se rozvažují. Nezřídka jsou na hranici expirace. Mohou být dokonce kontaminovaná a zdravotně závadná,“ varuje Miroslav Svoboda z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.

Co se týče lidské stravy, jsou pro psa i pro kočku nevhodná zvláště slaná, mastná či kořeněná jídla. Mohou způsobit žaludeční či střevní potíže. Nevhodná jsou i jídla sladká. Zvíře po nich může začít přibývat na váze a může mít zdravotní problémy kvůli obezitě. Pár piškotů za odměnu ale pejskovi neuškodí.

Kočce a psovi byste také neměli dávat syrové kosti. A ptačí či králičí kosti už vůbec. Štěpí se na jehličky, které mohou protrhnout střevo. Časté podávání kostí může zejména starším psům způsobit zácpu. Občas mu ale kost dopřejte. Pes se žvýkáním zbavuje zubního plaku a zčásti i zubního kamene. A protože žvýkání zvyšuje prokrvení dásní, hrozí pak menší riziko paradentózy.

Syrové maso psovi nedávejte Psy nekrmte syrovým masem, jejich organismus si na něj už odvykl a špatně ho tráví. Pro kočku je syrové maso vhodné, ale musí nejprve projít přemražením – tři dny aspoň při teplotě -18 °C. Tak se zlikvidují paraziti a choroboplodné zárodky.

Zvířata by neměla jíst ani hrozny, které nedokážou strávit. Ve větším množství mohou být pro ně dokonce toxické. Některým psům a kočkám nesvědčí kravské mléko. Obsahuje hodně laktózy a zvíře nemusí být vybaveno enzymem pro její strávení. Laktóza tak může způsobit průjmy.

A že nesmí psi a kočky brambory? Podle veterinářů je to pověra. Brambory ale musí být tepelně upravené. Pamatujte také, že psi i kočky mohou mít stejně jako lidé na určité potraviny alergii. Ta se projevuje hlavně zčervenáním či svěděním kůže a vypadáváním srsti.

Průjem zastaví živočišné uhlí Pokud zvíře zvrací nebo má průjem, nedávejte mu první den či dva žrát. Dbejte ale na pitný režim! Pokud nechcete nechat zvíře hladovět, uvařte mu mrkev s rýží, nebo vývar z drůbežího masa. „Nekrmte zvíře piškoty. Ve střevě kvasí a způsobují další průjmy,“ radí Železný.

Když dietní opatření nezaberou, zkuste živočišné uhlí dávkované dle váhy zvířete. Pokud objevíte krev nebo naměříte teplotu, vyhledejte doktora. Pokud dostane průjem mládě,vyhledejte lékaře ihned.

***

Ideální strava pro psy 30 % energie z bílkovin, 60 % z tuků, 10 % ze sacharidů pes je masožravec, který se posunul k všežravcům, bez živočišných bílkovin vydrží dlouhodobě, teoreticky z něj lze udělat vegetariána potřebuje taurin, ale na rozdíl od kočky si jej syntetizuje sám jako zdroj vlákniny žere ovoce a zeleninu a také trávu

Čím se psi ani kočky nesmějí krmit syrové kosti ptačí kosti ani tepelně upravené hrozny běžná čokoláda syrové maso syrová zelenina

Ideální strava pro kočky 50 - 60 % energie z bílkovin, 40 % z tuků, 10 % ze sacharidů kočka je výhradní masožravec, bez masa nepřežije, nepozná sladkou chuť nezbytně potřebuje taurin z potravy, při jeho dlouhodobějším nedostatku může i oslepnout, nebo jí může selhat srdce jako zdroj vlákniny žere obiloviny, trávu, výhonky rostlin

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...