Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

„I Usáma patří do televize“

Česko

V médiích by se měl dát prostor všem, tedy i lidem, které odsuzujeme, říká Robert Ménard, francouzský novinář a zakladatel Reportérů bez hranic.

* LN Co vás vedlo k tomu, že jste po 23 letech opustil vedoucí pozici v organizaci Reportéři bez hranic (RSF)?

V určitém momentu je třeba přenechat vedení mladším lidem. Odchod jsem připravoval už dva roky, ale čekal jsem na konec olympiády v Pekingu a konec celé té kampaně. Doufám, že RSF budou v budoucnu fungovat ještě líp, než fungovali dosud. Chtěl jsem také odejít v momentu, kdy je v naší organizaci všechno v pořádku, a RSF na tom nikdy nebyli lépe než nyní.

* LN Co považujete za největší úspěch vaší mnohaleté kariéry?

Dokázali jsme pomoci stovkám novinářů, které jsme dostali na svobodu. Tím se cítíme prospěšní. Dalším úspěchem je, že se svoboda tisku stala důležitou otázkou oblasti lidských práv a my jsme pomohli toto téma dostat do povědomí lidí. Dokázali jsme také to, že lidé ze západu mají špatné svědomí, pokud se nestarají o lidská práva, která my hájíme.

* LN V souvislosti s olympiádou v Pekingu jste upozorňoval na potlačování svobody slova v Číně. Minulý týden jste k tomuto tématu vydal knihu, o čem všem pojednává?

Nejprve v knize hovořím o naší práci v Číně. O zradách a hrozbě této země a také o vyjednávání s jejími představiteli. Zároveň se vracím k těm dvaceti letům zkušeností a k osobním hodnotám, které mě přivedly k mojí práci.

* LN Na webových stránkách organizace RSF máte seznam zemí a politických představitelů, které označujete jako „predátory svobody tisku“. Kdo je pro vás v současnosti největším predátorem?

To je těžká otázka, je jich 40. Víte, proč to děláme? Protože na zemi žijí mrchy a diplomati a politické osobnosti to nikdy neřeknou otevřeně. Pokud bych chtěl mluvit o tom nejhorším, zmínil bych Eritreu. Je to sice velice malá africká země, ale je to v podstatě vězení. Prezident této země Issaias Afeworki patří k lidem, kteří na světě nejvíce potírají svobodu tisku. Ale to samé bych klidně mohl říct také o Číně, Kubě, Saúdské Arábii. Je jich celkem čtyřicet.

* LN S jakým hlavním tématem jste přijel na konferenci Forum 2000?

Dnes je jednou z největších hrozeb náboženský fundamentalismus. Jak bojovat proti náboženskému fundamentalismu a jak ho kontrolovat není jen akademická nebo intelektuální otázka, ale moje osobní, kterou si pokládám každý den. Do určité míry je v dnešní době napětí mezi svobodou tisku na jedné straně a svobodou náboženství na straně druhé a tím, jak se tyhle věci interpretují.

* LN Mluvíte o hrozbě náboženského fundamentalismu, jak se s tím slučuje kritika vaší organizace na adresu vlád, které chtěly po 11. září 2001 zakázat televizní přenosy Usámy bin Ládina a dalších členů teroristické organizace Al Kajda?

Já věřím tomu, že v médiích se hlas musí dát všem včetně těch, které já sám odsuzuji nebo považuji za nemorální. Zakázat jejich projevy v médiích není dobrá metoda. Proti takovým lidem se musí bojovat, ale jinými způsoby. I tito lidé musejí mít v médiích prostor, jejich projevy by měly být náležitě okomentovány, vysvětleny, musí se o nich diskutovat. Jsem proti jakékoli cenzuře.

* LN Vaše organizace bývá často kritizována kvůli tomu, že slouží americkým zájmům. Důvodem jsou prý peníze, které od Spojených států dostáváte. Tvoří tyto částky značnou část příjmů RSF?

Pouze dvě procenta našich prostředků pocházejí z Ameriky, ale ne z vládních peněz, ale z americké nadace. Bohužel americké nadace jsou ve světě míň respektované než třeba japonské, německé nebo francouzské, ale všechno jsou to organizace, které bojují za svobodu a demokracii. Lidé mají obecně problém s tím, když někoho kritizujeme. Po skončení mého příspěvku na Foru 2000 mě kritizovali, že jsem byl moc proarabský, jindy mě zas kritizují, že jsem proamerický. To je normální, moje role je odsoudit všechny cenzury a je jedno, kdo je dělá.

***

Reportér bez hranic Robert Ménard

Narodil se v roce 1953 v alžírském Oranu ve francouzské rodině, se kterou se později přestěhoval do Francie. Studoval teologii, ale později se přeorientoval na oblast médií. V roce 1985 založil v Montpellier organizaci Reportéři bez hranic (Reporters sans frontieres). Jejím cílem je bojovat proti potlačování svobody slova ve světě. Naposledy vedli kampaň proti Číně. Letos v březnu byl Ménard zatčen za pokus zabránit zapálení olympijské pochodně v Olympii.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...