Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ideolog hnutí Tea Party umí včas uronit slzu

Česko

NEW YORK / PRAHA Už jako rozhlasový moderátor se Glenn Beck těšil velké popularitě, od dob, kdy se pravidelně objevuje i na televizních obrazovkách, ale táhne skutečné davy. I jeho kritici přiznávají, že dokáže zapůsobit -kombinací lekcí z morálky, ostrých invektiv a varovně ponurých vizí budoucnosti. Podle některých analytiků jej to vyneslo do role pomyslného lídra Tea Party aneb hnutí „nespokojených“, najdou se však i tací, kteří tvrdí, že to byl přímo on, kdo vznik Tea Party inicioval.

Autor několika knižních bestselerů je každopádně svérázná figurka. Charismatický šestačtyřicátník svou osobu účelově obestírá image klasického amerického selfmademana. Válčil se závislostí na alkoholu i na drogách a vysoká škola ho nebavila (zapsal se na Yale, ale po jediné přednášce z religionistiky usoudil, že to není nic pro něj). Stal se z něj autodidakt, který zpočátku stavěl na šestici autorů, mezi něž počítal i Adolfa Hitlera.

Je věřící, vyznává ale mormonskou víru, kterou řada jeho dnešních stoupenců - křesťanských konzervativců - odmítá.

Na vrchol slávy jej vynesl manifest 9-12, jakýsi soubor „devíti principů a dvanácti zásad“, který současně odkazuje k datu 12. září 2001, tedy dnu po teroristických útocích na New York a Washington, kdy Američany „najednou nerozdělovalo to, jestli se hlásí k republikánům, nebo k demokratům“. Deník The New York Times nedávno o Beckovi napsal, že patří k lidem s momentálně největším vlivem. „Dokáže mluvit tvrdě a příkře, ale v pravý čas i propuknout v pláč,“ dodal list.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...