Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fiala se radil s umělou inteligencí. Tanky nenahradí, řekla Černochová

Česko

  18:15
Do přípravy vystoupení na ideové konferenci ODS zapojil premiér Petr Fiala i umělou inteligenci, která začne čím dál víc vstupovat do našeho života. Prozradil kolegům, že požádal umělou inteligenci o doporučení, co má své straně říci. Ministryně obrany Jana Černochová mluvila o tom, že počítače ani umělá inteligence tanky nenahradí.

„Jeden z klíčových faktorů, který bude mít dopad na naši společnost v nadcházejících letech, je umělá inteligence. Proto je důležité, abychom si uvědomili její potenciál a výzvy, které s sebou přináší. Musíme si položit otázku, jak můžeme využít umělou inteligenci ku prospěchu našeho státu, našich občanů a naší ekonomiky, ale zároveň zajistit, aby byla využívána odpovědně a s ohledem na etiku a soukromí,“ řekl ve svém vystoupení premiér.

Nebude daňové zatížení jako před zrušením superhrubé mzdy, zdůraznil Fiala

Mluvil o tom, že je třeba diskutovat o tom, jakým směrem by se měla ubírat regulace umělé inteligence, jak ji můžeme podpořit a rozvíjet, ale také jaká jsou potenciální rizika a jak se jim můžeme vyhnout. Toto téma vyžaduje spolupráci a otevřenou diskusi napříč celou společností.

„Proto vás vyzývám, abyste se zapojili do této debaty a společně hledali způsoby, jak využít potenciál umělé inteligence ku prospěchu naší společnosti,“ řekl, co mu doporučila umělá inteligence.

ChatGPT zatím vyzkoušelo pouze 15 procent lidí v Česku. Více než polovina si však myslí, že by se měl vývoj umělé inteligence pozastavit. Vyplynulo to z šetření agentury Ipsos ve spolupráci s Karlovou univerzitou.

Počítače tanky nenahradí a nenahradí je ani umělá inteligence, řekla Černochová

Ministryně obrany Jana Černochová se ve svém vystoupení tématu umělé inteligence také dotkla. bKolem roku 2040 se podle ní bojové operace povedou na zemi, ve vodě, ve vzduchu, vesmíru i kyberprostoru.

„Počítače tanky nenahradí a nenahradí je ani umělá inteligence,“ řekla Černochová v projevu na téma jak bude vypadat bojiště kolem roku 2040.

Česko ale musí být podle ministryně obrany připraveno na konvenční konflikty i útoky zahrnující vyspělé technologie.

Mluvila také o tom, že do října má předložit vládě doporučení ohledně nákupu nadzvukových letounů F-35 Lightning. O jednání s americkými partnery o pořízení nadzvukových stíhaček rozhodla vláda loni v létě. „Nesmí se z toho rozpočet sesypat,“ řekla Černochová.

V roce 2030 by měla mít česká armáda podle ní 30 tisíc vojáků z povolání a k tomu by mělo být připraveno 10 tisíc příslušníků aktivní zálohy.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!