Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

IKEM zaznamenal loni několik úspěchů. Lékaři zachránili 373 životů

ikem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ikem | foto: Lidové noviny

PRAHA Transplantační centrum Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) voperovalo loni 373 pacientům 396 orgánů. S tímto počtem výkonů je největší v ČR, řekl ředitel IKEM Aleš Herman.

Problém podle něj ale hrozí s financováním. Některé výkony a léky pojišťovny nehradí, centrum proto loni muselo uhradit z výnosů jiných programů ztrátu 160 milionů korun. Ředitel jedná s ministerstvem i pojišťovnami o řešení.

"Výsledky loňského roku jsou velmi impozantní, naší ambicí je stát se národním transplantačním centrem," uvedl ředitel.

Centrum loni provedlo v historii celého programu nejvíc transplantací jater u dětí i dospělých a nejvíc transplantací ledvin od žijících dárců. V průměru je to víc než jedna transplantace denně. Vedle jater a ledvin transplantuje IKEM také srdce, slinivku břišní či Langerhansovy ostrůvky.

Narost počet transpalantací od živých darců

Největším programem je transplantace ledvin, loni od zemřelých dárců bylo 183 orgánů a podařilo se rozvinout program transplantací od živých dárců. "Ledvinu tak někdo příbuzný, známý nebo kamarád loni daroval nemocnému v 52 případech, což je nejvíc v historii programu," řekl přednosta Transplantcentra Pavel Trunečka.

Úspěchem byla první řetězová transplantace ledvin v ČR 6. a 7. listopadu, při které orgán darovalo šest lidí. Šest pacientů dostalo šanci na normální život. "Nyní se pacientům daří dobře a jejich nové ledviny fungují až dvakrát déle, než kdyby dostali ledvinu od zemřelého dárce," doplnil přednosta kliniky transplantační chirurgie.

ČTĚTE ZDE:

Centrum loni provedlo 83 transplantací jater, o téměř 20 víc než v roce předchozím. IKEM jako jediné centrum v ČR transplantuje játra také u dětí - loni jich dostalo nová játra 11. Celkem bylo těchto transplantací 12, jednou opakovaně.

Operovali nejmenší dítě

"Navíc se nám podařilo odtransplantovat vůbec nejmenší dítě v historii programu, byl jím čtyřměsíční René, který nevážil ani šest kilo. Těsně před Vánocemi lékaři provedli teprve potřetí v ČR transplantaci jater od živého dárce. Roční Aničce daroval část jater otec. "Po měsíci od transplantace se oběma daří velmi dobře," shrnul Froněk.

Ředitel dodal, že jedná s ministerstvem i pojišťovnami o úhradách. IKEM navrhuje takzvané balíčkové ceny, které by úhrady pokryly. "Všechno něco stojí a transplantace jsou mimořádně nákladná metoda. Financování by mělo odpovídat pozici IKEM," shrnul ředitel.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.