4. února 2013 10:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

IKEM zaznamenal loni několik úspěchů. Lékaři zachránili 373 životů

ikem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ikem | foto: Lidové noviny

PRAHA Transplantační centrum Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) voperovalo loni 373 pacientům 396 orgánů. S tímto počtem výkonů je největší v ČR, řekl ředitel IKEM Aleš Herman.

Problém podle něj ale hrozí s financováním. Některé výkony a léky pojišťovny nehradí, centrum proto loni muselo uhradit z výnosů jiných programů ztrátu 160 milionů korun. Ředitel jedná s ministerstvem i pojišťovnami o řešení.

"Výsledky loňského roku jsou velmi impozantní, naší ambicí je stát se národním transplantačním centrem," uvedl ředitel.

Centrum loni provedlo v historii celého programu nejvíc transplantací jater u dětí i dospělých a nejvíc transplantací ledvin od žijících dárců. V průměru je to víc než jedna transplantace denně. Vedle jater a ledvin transplantuje IKEM také srdce, slinivku břišní či Langerhansovy ostrůvky.

Narost počet transpalantací od živých darců

Největším programem je transplantace ledvin, loni od zemřelých dárců bylo 183 orgánů a podařilo se rozvinout program transplantací od živých dárců. "Ledvinu tak někdo příbuzný, známý nebo kamarád loni daroval nemocnému v 52 případech, což je nejvíc v historii programu," řekl přednosta Transplantcentra Pavel Trunečka.

Úspěchem byla první řetězová transplantace ledvin v ČR 6. a 7. listopadu, při které orgán darovalo šest lidí. Šest pacientů dostalo šanci na normální život. "Nyní se pacientům daří dobře a jejich nové ledviny fungují až dvakrát déle, než kdyby dostali ledvinu od zemřelého dárce," doplnil přednosta kliniky transplantační chirurgie.

ČTĚTE ZDE:

Centrum loni provedlo 83 transplantací jater, o téměř 20 víc než v roce předchozím. IKEM jako jediné centrum v ČR transplantuje játra také u dětí - loni jich dostalo nová játra 11. Celkem bylo těchto transplantací 12, jednou opakovaně.

Operovali nejmenší dítě

"Navíc se nám podařilo odtransplantovat vůbec nejmenší dítě v historii programu, byl jím čtyřměsíční René, který nevážil ani šest kilo. Těsně před Vánocemi lékaři provedli teprve potřetí v ČR transplantaci jater od živého dárce. Roční Aničce daroval část jater otec. "Po měsíci od transplantace se oběma daří velmi dobře," shrnul Froněk.

Ředitel dodal, že jedná s ministerstvem i pojišťovnami o úhradách. IKEM navrhuje takzvané balíčkové ceny, které by úhrady pokryly. "Všechno něco stojí a transplantace jsou mimořádně nákladná metoda. Financování by mělo odpovídat pozici IKEM," shrnul ředitel.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz