Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč Zeman opět kandiduje? S Trumpem dostal nový impuls, míní politolog

Politolog Kamil Švec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Politolog Kamil Švec | foto: IPS FSV UK

PRAHA Prezident Miloš Zeman se bude podruhé ucházet o funkci hlavy státu, po čtvrtečním projevu v útrobách Pražského hradu ke svým příznivcům je to jisté. Podle politologa Kamila Švece z Univerzity Karlovy mohlo Zemana vést k jeho rozhodnutí i zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Rozhovor s politologem vznikl krátce předtím, než Zeman opětovnou kandidaturu oznámil.

Podle Švece se Zeman rozhodl podruhé vyrazit do boje o Hrad i díky podpoře veřejnosti, v současnosti se těší důvěře víc než poloviny národa. „Zřejmě tak činí z důvodu, že má pocit podpory veřejnosti a že ta turné, která pořádá prakticky celé čtyři roky po všech krajích, mají smysl. Že má své posluchače, kteří mu věří a kteří jsou pro něj důležití,“ uvažuje v rozhovoru pro server Lidovky.cz politolog Kamil Švec.

Lidovky.cz: Proč myslíte, že se Miloš Zeman podruhé rozhodl kandidovat?
Roli mohlo hrát i to, že zvolením Donalda Trumpa dostal nový impuls. Došlo tedy k navázání zemano-trumpovských vztahů, navíc tam bude mít prezident Zeman vlastního velvyslance, který je jedním z jeho nejbližších spolupracovníků (Hynek Kmoníček, pozn. aut.), a do toho si vybudoval silné kontakty v Číně. Tohle všechno mohlo být důležité v rozhodování, proč nakonec bude kandidovat.

Lidovky.cz: Do jaké míry to podle vás je jeho rozhodnutí autonomní a do jaké míry to je rozhodnutí jeho nejbližšího okolí, tedy kancléře Vratislava Mynáře, poradce Martina Nejedlého nebo mluvčího Jiřího Ovčáčka?
Vliv jeho spolupracovníků tam určitě byl ve smyslu argumentů a drobného přemlouvání. Ale vzhledem k tomu, jakou má Miloš Zeman povahu, tak si myslím, že v konečném důsledku prosadil svůj názor.

Politolog Kamil Švec

Politolog Kamil Švec z FSV UK.

Lidovky.cz: Podle vás se tedy primárně rozhodl sám?
Možná tam byl i vliv zvnějšku, nejen z jeho nejbližšího okolí spolupracovníků. Určitě se ozvaly i další skupiny s argumentem, proč by měl nebo neměl kandidovat. Možná tam byly i nějaké tlaky. Ale v konečném důsledku to bude spíš prezidentovo rozhodnutí jako takové.

Lidovky.cz: Miloš Zeman jako stávající prezident bude extrémní favorit na vítězství. Co by se muselo stát, aby svou funkci neobhájil?
Favorit určitě bude, ale současně si nemyslím, že by volby musel vyhrát automaticky. Faktorů může být víc. Víme, že zdravotně na tom není úplně nejlíp, ačkoliv podle lékařských výstupů, které publikuje, v zásadě zdravý je. Ale na veřejných projevech je vidět, že se třeba zadýchává. Není to stoprocentní vystupování. Druhý dílčí faktor může být to, že jak poslední čtyři roky jako prezident vystupoval - tedy že byl velmi kontroverzní, čímž spoustu politiků a část veřejnosti vydráždí, - může mobilizovat voliče, kteří by jinak k volbám nešli a teď budou volit proti němu. Navíc je třeba si uvědomit, že Miloš Zeman nevyhrál v první volbě v roce 2013 drtivým vítězstvím, bylo to jen o pár procent (Schwarzenberga porazil o necelých deset procent hlasů - pozn. red.). Když se k těm, kteří v druhém kole volili Karla Schwarzenberga, přidají ti, kteří tehdy nevolili nikoho, a dnes jsou znepokojeni, jakým způsobem Zeman zastává úřad, může být pro něj obhajoba mandátu velmi obtížná.

Roli sehrají voliči Schwarzenberga i nevoliči Zemana

Lidovky.cz: Jak se bude jeho nynější startovní pozice ve volbách lišit od té, z níž šel do boje v první přímé volbě před čtyřmi lety?
Před čtyřmi lety se snažil vystupovat jako zkušený český politik, který si v politice odpracoval své. Tenkrát bylo podstatné, že měl tak dlouhou pauzu. Byla tam jedenáctiletá mezera, kdy v politice profesně nepůsobil. Teď to bude situace jiná, nebude tam žádná pauza a bude muset obhajovat své kroky ve funkci prezidenta, vulgarismy a další kontroverze, kterých byla za ty čtyři roky spousta. To jsou věci, které jsou živé, aktuální a není to nic, co bylo bylo 11 let zapomenuto a co si vybaví jen pamětníci nebo lidé s aktivním zájmem o politiku.

Lidovky.cz: Takže to dnes bude mít složitější?
Z tohoto pohledu ano. Na druhou stranu to bude mít jednodušší v tom, že jezdil po krajích a dělal permanentní kampaň, což mu mezi soupeři naopak může ulehčit. Bude to taková zvláštní rovnováha. Jsou věci, které hovoří proti jeho zvolení nebo mu ho zkomplikují, ale přináší to pro něj i pozitiva.

Lidovky.cz: Co bude muset veřejnosti nabídnout kandidát, který bude chtít Miloše Zemana porazit?
Jeho přidaná hodnota by měla být v tom, že nebude vystupovat jen jako opak Miloše Zemana. Měl by nabídnout alternativu z hlediska vize, vystupování, zahraniční politiky a závazků, co by chtěl v úřadě dělat. Měl by představit konkrétní cíle a plány, jakým způsobem bude chtít v úřadu fungovat. V okamžiku, kdy by se kandidatura jakéhokoliv kandidáta omezila pouze na to, že není Miloš Zeman a že Zeman je největší zlo, tak jednak tím bude mobilizovat Zemanovy voliče, jednak to může vést k tomu, že ho budou volit i lidé, kteří to původně v plánu neměli. V podstatě jako truc.

Zemanovi rádci. Po jeho levici vidíme Jiřího Ovčáčka.

Prohlédněte si ilustrace Richarda Cortése, který zachytil působení prezidenta Zemana

Lidovky.cz: Čím pak takový ideální kandidát bude muset oslovit voliče Miloše Zemana, aby změnili svou preferenci?
Je důležité, že se bude prezidentská kampaň z části překrývat s kampaní parlamentní. Bude tedy záležet i na postoji parlamentních stran a jejich výsledcích ve sněmovních volbách. Hrát roli tedy bude to, zda hnutí ANO postaví svého kandidáta, kterého může posílit to, pokud ANO vyhraje sněmovní volby. Dalším faktorem bude, jestli se ostatní strany shodnou na jednom kandidátovi. Pokud se třeba lidovci, TOP 09 a ODS domluví na společné podpoře Jiřího Drahoše, tak to zase vytvoří úplně jinou konstelaci nejen vůči Miloši Zemanovi, ale i vůči potenciálnímu kandidátovi hnutí ANO.

Lidovky.cz: Do jaké míry promluví do případného znovuzvolení Miloše Zemana jeho vztah s ČSSD?
Už od minulé přímé volby víme, že sociální demokracie v postoji k Miloši Zemanovi byla rozdělená. Část ho podporovala, část nepodporovala radši nikoho. Bude to podobné i nyní. Navíc bude záležet i na sjezdu ČSSD, jakou pozici po něm bude mít Bohuslav Sobotka. Od toho se bude také odvíjet debata, zda podporovat ve volbě Miloše Zemana, nebo mít vlastního kandidáta (Sobotka je pro vypsání stranického referenda, koho bude strana ve volbách podporovat, pozn. aut.).

Prezident Miloš Zeman při oznámení další kandidatury.
Prezident Miloš Zeman při oznámení další kandidatury.

V kampani bude Zeman zdůrazňovat své úspěchy, je přesvědčen politolog

Lidovky.cz: Bude tedy Zeman potřebovat podporu ČSSD ke svému znovuzvolení, nebo ne?
Sociální demokracii jako takovou by potřebovat nemusel, on se bez ní stejně obešel celé své prezidentské období. Spíš se nyní zdá, že se snaží na svou stranu získat hnutí ANO. Andrej Babiš a Miloš Zeman si zatím v současnosti vycházejí vstříc, obě strany mohou být s tímto partnerstvím spokojené. Ale pokud se ANO chce tvářit jako nejsilnější politická strana, zřejmě by měla nabídnout svého kandidáta. To by pro Zemana znamenalo komplikaci.

Lidovky.cz: Jinými slovy tedy bude důležitější faktor ANO než faktor ČSSD?
Ano.

Lidovky.cz: Podívejme se na kampaň. Jaké téma Miloš Zeman zvedne, co ho podle vás bude provázet celou kampaní?
Předpokládám, že to bude odvíjet od svých úspěchů v prezidentském úřadu. To bude jeho výhoda proti všem ostatním. On nebude muset zvedat témata nová. Ačkoliv bezesporu bude mluvit o migraci, kvótách či Evropské unii, ale tím hlavním tématem by měly být logicky úspěchy, kterých ze svého pohledu dosáhl. Tím pro spoustu lidí bude převyšovat ostatní kandidáty, kteří nic takového říkat nemohou. On se tak bude moci chlubit čínskými investicemi, že byl prozíravý v souvislosti se zvolením Donalda Trumpa, že byl díky tomu pozván do Bílého domu nebo že může zajistit stabilní vztahy s Ruskem.

Lidovky.cz: Pokud Miloš Zeman zvítězí, co čekáte od jeho druhého období?
Z politologické praxe to vypadá zpravidla tak, že se prezidenti takzvaně odbrzdí. Jsou více odvážní, více si dovolí říct, protože už jim nezáleží na znovuzvolení. To byl i příklad Václava Klause, který se v uvozovkách také odbrzdil. Předpokládám, že Miloš Zeman bude směřovat stejně.

Lidovky.cz: Takže českou společnosti bude štěpit ještě více?
Jestli to vůbec jde.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!