28. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Trestní stíhání? Imunita by Béma nezachránila

Pavel Bém. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Kdyby sněmovna hlasovala o zbavení imunity poslance Pavla Béma, jeho kolegové by mu záda nekryli. Z ankety serveru Lidovky.cz vyplývá, že pro jeho vydání by zvedli ruku poslanci TOP 09, ČSSD a KSČM, tedy 122 zákonodárců. Obsahem odposlechů telefonátů se už zabývá policie.

Bém po nátlaku kolegů z ODS v pondělí večer oznámil, že pozastavuje své členství ve straně, nicméně poslaneckého mandátu se vzdát nechce. K odchodu ze sněmovny ho přitom vyzvalo vedení občanských demokratů v čele s předsedou Petrem Nečasem. 

ČTĚTE TAKÉ:


Pokud se však pražský exprimátor chce "schovat" za poslaneckou imunitu, má smůlu. Pro jeho hypotetické vydání by se totiž potřebných 101 hlasů našlo.  "TOP 09 by jednotně hlasovala pro vydání Pavla Béma, v opačném případě by neměl žádnou šanci se očistit," prohlásil šéf poslaneckého klubu koaliční TOP 09 Petr Gazdík.

Béma by "odstřelili" i opoziční sociální demokraté. "V takové dimenzi, v jaké se ta kauza nachází, nevidím důvod, proč bychom pro vydání nehlasovali," reagoval poslanec ČSSD a člen mandátového a imunitního výboru Jeroným Tejc.

A souhlasí i komunisté. "V takovýchto případech KSČM vždy hlasovala pro vydání a nebylo by tomu jinak ani tentokrát," ujistil předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčík. 

Jediná ODS se k případnému hlasování nechtěla příliš vyjadřovat. "Já nechci spekulovat, pokud by k tomu došlo, počkali bychom na zprávu mandátového a imunitního výboru, rozhodnutí bychom pak nechali na členech poslaneckého klubu," řekl jen šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Opoziční poslanci obstrukcemi reformy neodvrátili.

Bém vzkázal z Gruzie, kde je na protidrogové konferenci, že Poslaneckou sněmovnu opustit nehodlá, i když se už prý dávno rozhodl odejít do "politického důchodu". "Ale mohu tak učinit až v čase, kdy kauza pořízení, úniku, prodeje a následného zveřejnění odposlechů bude uzavřena. A také vyšetřena, a to i na můj účet," vysvětlil.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Kdysi nejoblíbenější politik čelí tlaku kvůli kauze nahrávek jeho telefonátů s podnikatelem a lobbistou Romanem Janouškem. Pět let staré odposlechy ukazují Janouškův vliv na tehdejší dění na magistrátu. Spolurozhodoval o prodeji majetku metropole, obsazování postů nebo o územním plánu.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!