8. března 2018 5:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Oficiality šly stranou. Nejdřív prezident Miloš Zeman popřál k MDŽ své manželce a dceři

Miloš Zeman se svou manželkou Ivanou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman se svou manželkou Ivanou. | foto: Twitter/Jiří Ovčáček

PRAHA Po opětovném složení prezidentského slibu zamíří Miloš Zeman pozdravit své příznivce. Poté se pokloní ostatkům svatého Václava. Už ve čtvrtek se na Pražském hradě uskuteční inaugurace Miloše Zemana. Hned po příjezdu na Hrad se Zeman přesunul do pracovny, kde popřál manželce a dceři k MDŽ.

Stovky Zemanových příznivců zatím budou stát buď před velkoplošnou obrazovkou na Hradčanském náměstí, nebo se budou tísnit na o poznání menším třetím nádvoří Hradu. Odměnou za nepohodlí jim ale bude setkání se staronovou hlavou státu.

„Po svém inauguračním projevu bude pan prezident s první dámou procházet z Vladislavského sálu do Zlaté brány Svatovítského chrámu, půjde tedy po okraji třetího nádvoří. Cestu jsme volili záměrně tak, aby se během ní mohl pozdravit s občany,“ popsal LN ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš.

Před pěti lety se právě na třetím nádvoří sešel nejortodoxnější zemanovský „fanklub“. Lidé s šálami v barvách prezidentské Strany práv občanů a s vyšitou podobiznou hlavy státu obklopili chrám svatého Víta, Plečnikův monolit, věnovaný padlým ve velké válce, i bronzovou sochu svatého Jiří na koni.

080800 mar 18

Podobný zástup skalních příznivců se očekává i letos. Na nádvoří sice uvidí Miloše Zemana na vlastní oči, při samotné inauguraci ale klidně mohou nechat své zraky zavřené. Zvnitřku Vladislavského sálu k nim totiž dolehne pouze zvuk. Díky aparatuře, kterou tam hradní tým rozmístí.

„Uslyší hymnu i projev pana prezidenta,“ řekl Kruliš.

08.března 2018 v 13:31, příspěvek archivován: 08.března 2018 v 13:49

Prvním bodem programu pana prezidenta na Hradě nebyly oficiality. Hned po příchodu do pracovny popřál k MDŽ své paní a dceři. https://t.co/BUz1yfxEaS

Kompletní přenos uvidí lidé shromáždění na Hradčanském náměstí. Velkoplošná obrazovka bude přenášet obraz z míst, kam se běžní občané nedostanou. Ve Vladislavském sále budou tou dobou jen politici, diplomaté, akademici a další hosté.

Akce, v jejímž průběhu Zeman složí svůj slib, začne ve dvě hodiny odpoledne. Hrad vyzývá, aby se lidé, kteří mají o sledování inaugurace přímo na Hradčanech zájem, dostavili „s dostatečným předstihem“. Budou totiž opět muset projít bezpečnostními rámy, což průchod do blízkosti sídla českých vládců zdrží.

Příznivci Miloše Zemana si rozdávají vlaječky České republiky.
Demonstranti proti inauguraci prezidenta Miloše Zemana.

„Platí jednoduché pravidlo: kdo dřív přijde, ten dřív stojí. Lidem nabídneme horký čaj, aby se při čekání mohli zahřát,“ vylíčil Kruliš.

Kvůli inauguraci prezidenta budou ve čtvrtek od šesti ráno do osmi večer platit v okolí Hradu některá omezení. Část Hradčanského náměstí bude vyhrazena pro parkování diplomatů a dalších hostů mířících přímo do Vladislavského sálu.

Lidé se k Hradu dostanou ulicí U Prašného mostu. Na druhé nádvoří a dál budou moci výjimečně projít nikoli hlavní branou, ale postranním vchodem, který vede kolem Arcibiskupského paláce a přes maličké čtvrté nádvoří. Stejnou cestou budou návštěvníci z hradního areálu také odcházet.

Průchod třetím nádvořím z náměstí U svatého Jiří nebude možný, nutné bude projít Vikářskou ulicí a dále pokračovat na druhé nádvoří. Vstup z ulice Na Opyši (tedy ze směru od Starých zámeckých schodů) bude otevřen jako vždy.

Válka s rektory pokračuje

Prezident slib skládá na společné schůzi poslanců i senátorů. Lze říci, že už „tradičně“ pokračuje Zemanova válka s akademiky. Stejně jako při jiných příležitostech i tentokrát nedostal pozvánku kritik hlavy státu rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Jiní rektoři nechtějí dorazit, ačkoli pozvání dostali. Omluvil se například rektor Janáčkovy akademie múzických umění Petr Oslzlý, jenž při prezidentské volbě otevřeně podpořil Jiřího Drahoše.

Nepřítomný čínský poradce

■ Na inauguraci prezidenta Miloše Zemana byl původně pozván i jeho čestný poradce z Číny – předseda představenstva investiční skupiny CEFC Jie Ťien-Ming. Jeho židle ve Vladislavském sále ale nakonec zůstane prázdná.

■ V livného byznysmena v Číně totiž zadrželi pro podezření z hospodářské kriminality. Stalo s e tak 16. února, což je nezvyklé, neboť na ten den připadl čínský Nový rok. Tamní policie konala na přímý rozkaz prezidenta a hlavy komunistické strany Si Ťin-pchinga.

■ Čínský deník South China Morning Post vzápětí přišel s informací, že CEFC si vláda stáhla pod svou oficiální správu. CEFC to však odmítá. Investiční skupina tvrdí, že ji řídí stejní manažeři jako dosud. Navíc zpochybnila i zadržení Jie Ťien-Minga a jeho vyšetřování.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.