Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

InBev má zájem o Anheuser-Busch

Česko

Belgická pivovarská skupina InBev jedná o podmínkách převzetí amerického Anheuser-Busch. V sázce je transakce za 50 miliard dolarů.

LONDÝN/PRAHA Na světovém pivovarnickém trhu se pravděpodobně schyluje k významnému přeskupení sil. Podle zpravodajství prestižních ekonomických deníků - britského Financial Times a amerického Wall Street Journal - se belgická pivovarnická skupina InBev chystá převzít americký Anheuser-Busch. Na transakci mají prý Belgičané připraveno až 50 miliard dolarů.

InBev, jenž v roce 2006 převzal právě od Anheuser-Busch pozici největší světové pivovarnické skupiny a nyní je na druhém místě za jihoafrickou skupinou SABMiller, se dle informací Financial Times chystá v následujících dnech oslovit předsedu představenstva AnheuserBusch Augusta Busche IV. s nabídkou 46 miliard dolarů. To představuje cenu 65 dolarů za jednu akcii. Hodnota akcií AnheuserBusch na newyorské burze vyšplhala po uveřejnění zprávy koncem minulého týdne na 56,61 dolaru, což byla jejich nejvyšší hodnota za posledních osm let. Pokud by představenstvo americké firmy nesouhlasilo, obrátili by se Belgičané přímo na akcionáře Anheuser-Busch. Ti pak mohou o případném převzetí rozhodnout poměrně rychle. Umožňuje jim to specifická akcionářská struktura americké společnosti, jež je charakteristická pouze jedním typem akcií a možností akcionářů svolávat speciální valné hromady, projeví-li o ně zájem alespoň 25 procent akcionářů.

Zpráva na blogu Financial Times Alphaville dodává, že správní rada InBevu jednala o nabídce na svém zasedání 28. dubna a také 22. května. Předběžně je prý nachystáno i 50 miliard dolarů v bankách JPMorgan a Santander. K možné transakci se však odmítli vyjádřit jak představitelé AnheuserBusch, tak zástupci InBev. Analytici se ale shodují, že spojení InBev a Anheuser-Busch je smysluplné. „Převzetí má jasné zdůvodnění a my jsme čekali, že nastane,“ uvedl analytik Jan Meijer z amsterodamské firmy Theodoor Gilissen, který pivovarnictví monitoruje. S tím souhlasí i analytik belgické KBC Securities Wim Hoste.

„Spojení InBev a AnheuserBusch je optimální i z geografického pohledu,“ zdůraznil Hoste, jenž připomněl, že InBev má ve Spojených státech potíže a že by se po převzetí mohl spolehnout na síť amerického rivala i na jeho pozici na mladých trzích. InBev navíc má se skupinou Anheuser-Bush distribuční dohodu pro USA. „Spojené státy doposud představovaly pro InBev černou díru,“ podotkl Hoste.

InBev vznikl v roce 2004 spojením belgického pivovaru Interbrew a brazilské nápojové společnosti AmBev. Na českém trhu s pivem má InBev se značkami Staropramen, Ostravar a Braník asi 15procentní podíl. Anheuser-Busch je největší americký producent piva, který vede po celém světě řadu právních sporů s českobudějovickým Budvarem o značky Budweiser a Bud. Případné spojení InBev a AnheuserBusch by však pravděpodobně tyto spory urovnat nepomohlo.

Hodnota akcií Anheuser Busch se vyšplhala na 56,61 dolaru

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...