Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Incheba si diktuje podmínky

Levé křídlo Průmyslového paláce požár zcela zničil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Levé křídlo Průmyslového paláce požár zcela zničil. | foto: Štěpán Horn, Lidovky.cz

PRAHA Situace okolo dostavby vyhořelého Průmyslového paláce graduje. Proti sobě už teď otevřeně stojí radnice a Incheba – společnost, která si od magistrátu prostory Výstaviště pronajímá. Předmět sporu? Dodatek ke smlouvě na pronájem. Jeho podpisem se měla Incheba zavázat k financování dostavby shořelého levého křídla. Nejdříve slibovala, že ho podepíše okamžitě. Nyní ale s podpisem otálí.

To „dopálilo“ radního pro kulturu Milana Richtra. Ten v pondělí řekl, že s největší pravděpodobností vypoví Inchebě nájemní smlouvu. Lhůta pro podpis dodatku už totiž na začátku tohoto týdne vypršela. „Soudu se nebojím. Počkám ještě několik dní – pro případ, že by podepsaný dodatek poslali poštou. Pokud ne, vypovím jim smlouvu na pronájem celého Výstaviště i s Průmyslovým palácem,“ vysvětlil Richter.

Na to Incheba ihned zareagovala. Na radnici ale neposlala podepsaný dodatek, ale štos připomínek, které k němu má. Bez nich prý dodatek nepodepíše. „Dali si s tím práci, připomínky mají několik stran,“ řekl k tomu radní Richter. Spis předal magistrátním právníkům, kteří se jím teď budou zabývat. O konkrétních připomínkách Incheby mluvit nechtěl.

Obsah dopisu nejprve nechtěla zveřejnit ani Incheba. Její mluvčí nakonec několik bodů nastínil. „Podle nás například není smlouva pro město tak nevýhodná, jak magistrát prezentuje. Oficiální vyjádření vám ale pošleme až zítra,“ sdělil včera ředitel marketingu a mluvčí Incheby Radovan Ježovič. „Další věc je, že ve stávající smlouvě není uvedeno, že by kterákoliv strana měla povinnost objekt pojistit, tedy ani my,“ tvrdil Ježovič.

Společnost podle Ježoviče pojistila objekt z dobré vůle a nechce na situaci tratit. Také připustil, že jde především o peníze. „Vadí nám, že v dodatku je pevně stanovená částka, kterou bychom tam museli proinvestovat,“ doplnil Ježovič. To znamená, že pokud by dostavěli palác levněji, zbytek peněz by museli vrátit městu – a to se Inchebě nelíbí. Připomínek mají ale ještě celou řadu.

Radnice a Incheba se obviňují navzájem
V pondělí Milan Richter kritizoval společnost, že s městem vůbec nekomunikuje. To ale Incheba popírá. „Tím, co vám pan Richter řekl, jsme byli šokováni. Není to pravda. S městem komunikujeme, reagujeme jak na telefonáty, tak na obchodní korespondenci,“ vyvrací tvrzení radního mluvčí Ježovič. Podle něj ale Incheba stále počítá s tím, že palác opraví. Jen chce upravit podmínky.

Okolo dalšího osudu paláce panuje řada nejasností. Ve stávající smlouvě totiž stojí, že peníze z pojistky nedostane majitel – tedy město – ale nájemce, tedy Incheba.
Průmyslový palác má být dostavěn do dvou let.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...