Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Skóre PES stouplo na 70 bodů, přibylo 4025 případů. Hospitalizovaných s covidem je nyní nejméně od 27. prosince

Lékař odebírá vzorky pro antigenní testy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař odebírá vzorky pro antigenní testy. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Počet lidí hospitalizovaných v českých nemocnicích s onemocněním covid-19 v sobotu klesl o 476 na 5391. Méně pacientů s novým koronavirem bylo v nemocnicích naposledy 27. prosince, tedy před více než měsícem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index PES pro neděli stoupl ze 68 na 70 bodů, zůstává tak i nadále ve čtvrtém stupni rizika.

Dosud největšímu náporu lidí s covidem čelily nemocnice počátkem listopadu, kdy denní počty hospitalizovaných opakovaně přesáhly 8000. Od začátku letošního roku bylo maximem 7471 případů ze 7. ledna. V průměru pečují nemocnice od začátku ledna o zhruba 6600 pacientů s covidem denně. 

Od začátku epidemie loni v březnu byl nový koronavirus v Česku potvrzen u téměř 985 000 lidí. Tuto sobotu přibylo 4025 nově prokázaných případů, o zhruba 200 méně než o týden dřív.

Ve srovnání s pátkem byl sobotní počet nových případů poloviční. Souviselo to ale s počtem provedených testů, kterých laboratoře v sobotu udělaly okolo 26.300, zatímco v poslední pracovní den tohoto týdne přes 58 000. Pozitivních bylo 28 procent sobotních vzorků, přibližně stejně jako ve čtvrtek a o necelé tři procentní body více než v pátek.

Brněnské očkovací centrum.
Brněnské očkovací centrum.

Nejhorší situace už není na Trutnovsku, kde za posledních sedm dní zaznamenali 1216 nakažených na 100 000 obyvatel, ale na Sokolovsku. Tam připadá podle aktuálních statistik 1245 případů na 100 000 obyvatel za poslední týden.

Téměř devět z deseti nakažených od loňského března už se z nemoci uzdravilo. Naopak 16 308 lidí s covidem zemřelo, z toho 4433 od začátku letošního roku. Dosavadním měsíčním maximem je téměř 5000 mrtvých za listopad.

PES zůstává ve čtvrtém stupni, stoupl o dva body

Index epidemického rizika PES pro neděli stoupl ze 68 na 70 bodů. I nadále ale zůstává ve čtvrtém, tedy druhém nejvyšším stupni rizika. Důvodem vzestupu indexu je mezitýdenní nárůst podílu pacientů s covidem, u kterých byla infekce odhalena až po přijetí do nemocnice. Mírně stouplo také zjednodušené reprodukční číslo, zbylé dva parametry naopak klesly. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. 

V Česku oficiálně platí nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti PES. Indexem PES se měla původně řídit opatření proti šíření nemoci covid-19. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek řekl, že skóre PES už není pro určování opatření relevantní.

Reprodukční číslo udává, kolik lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Po pátečním mírném poklesu hodnoty na přibližně 0,98 se v sobotu reprodukční číslo dostalo mírně nad 0,99, což je jeho nejvyšší hodnota od 13. ledna.

K zvýšení rizika o dva body ale přispěl nárůst hospitalizovaných s nemocí covid-19, u kterých se v posledních dnech nákaza prokázala až v nemocnici. Oproti pátku byl jeho růst sice minimální, statistici ale připočetli dva trestné body za jeho mezitýdenní nárůst ze 47,2 na 47,5 procenta.

Opět se naopak snížil průměr nakažených na 100 000 obyvatel za dva týdny. Nižší je také čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory.

Nejvyšší hodnoty dosáhl index PES na začátku roku, kdy se tři dny držel na 90 bodech. Ve čtvrtém stupni, který je vymezen 61 až 75 body, je index od 14. ledna. V tomto týdnu hodnota indexu kolísá mezi 68 a 70 body.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!