Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za středu přibylo osm tisíc nakažených. PES zůstal na 73 bodech, mírně ale stouplo reprodukční číslo

Lidé s rouškami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé s rouškami. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Praha Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Ve středu přibylo v Česku 8162 potvrzených případů koronaviru, téměř o 3000 méně než před týdnem. Podíl pozitivních testů proti úterý mírně klesl na téměř 30 procent.

Do statistik přibylo dalších 153 úmrtí, s nákazou covid-19 dosud v zemi zemřelo 14 973 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Informace o hospitalizovaných zatím ministerstvo neaktualizovalo, v úterý bylo s covidem v nemocnicích více než 6600 pacientů.

Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře v České republice 917 359 nakažených, více než 782 000 z nich se už z nemoci vyléčilo. V zemi aktuálně je přibližně 120 000 nakažených, většina má mírný průběh nemoci. V těžkém stavu je v nemocnicích 1069 pacientů.

Přírůstky nově nakažených v mezitýdenním srovnání v poslední době pravidelně klesají. Tento týden přibylo od pondělí do středy 25 411 potvrzených případů nákazy, minulý týden jich za stejnou dobu bylo 31.075 a o týden dříve dokonce více než 48 000.

Počty zemřelých ale zůstávají stále vysoké. Od pondělí do středy zemřelo v Česku s covidem 345 lidí, na středu zatím připadá 65 úmrtí. Tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou. Od začátku ledna jsou denní počty obětí většinou vyšší než 150.

Laboratoře v zemi ve středu provedly zhruba 27 500 PCR testů na nový typ koronaviru. Méně přesných ale rychlejších antigenních testů bylo 16 500. V obou případech je to nejméně tento týden. Sedmidenní průměr podílu pozitivních vzorků je 28,5 procenta, středeční výsledek byl tedy mírně nadprůměrný.

Nejvíce zasažené je Trutnovsko

Nákázou nejvíce zasaženým regionem je nyní Trutnovsko, kde za uplynulých sedm dní zaznamenali 1094 nakažených na 100 000 obyvatel. Následuje Chebsko s 854 případy na 100 000 obyvatel. Naopak v řadě regionů se tento údaj dostal pod 300. Relativně nejlépe na tom je Strakonicko s 226 nakaženými na 100 000 obyvatel, následují Teplicko a Chomutovsko.

Zdravotníci v Česku k dnešním 07:00 aplikovali 154.989 dávek vakcíny proti covidu-19. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Přes 7200 lidí dostalo už druhou dávku, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci. Přehled po krajích či podle věku očkovaných ministerstvo zatím nezveřejnilo.

Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Proti středě se o setinu zvýšilo reprodukční číslo, které udává kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. Má hodnotu 0,83. Ostatní tři sledovaná kritéria již několik dní klesají. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Index byl od neděle tři dny na 70 bodech, ve středu se o tři body zvýšil. Důvodem byl právě nárůst reprodukčního čísla nad hranici 0,8. Na začátku ledna se reprodukční číslo dostalo na hodnotu 1,45, poté začalo klesat až na nedělních 0,68. Od té doby mírně roste.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...