Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Covid v Česku nabírá na rychlosti. Ve čtvrtek přibylo 11 553 nakažených, o 2500 více než před týdnem

Testování antigenními testy na covid-19 v Polici nad Metují. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování antigenními testy na covid-19 v Polici nad Metují. | foto: ČTK

Praha Ve čtvrtek v ČR přibylo 11 553 případů koronaviru, asi o 2500 víc než před týdnem. Ve vážném stavu je v nemocnicích třetí den po sobě přes 1200 lidí. Koronavirový index PES klesl k pátku na 75 bodů ze sta, je tak těsně ve druhém nejpřísnějším čtvrtém stupni. Reprodukční číslo, které ukazuje kolik lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, stouplo na 1,15 ze čtvrtečních 1,10.

V předchozích pěti dnech byl index podle aktualizovaných čísel v nejpřísnějším pátém stupni, ve čtvrtek na 80 bodech, což byla nejvyšší hodnota od 13. ledna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Situace v Evropě

Počty případů nemoci covid-19 klesají téměř v celé EU, jednou z výjimek je Česká republika. Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je podle počtu nakažených za posledních 14 dní situace nejhorší právě v Česku (968 případů na 100.000 obyvatel, před týdnem to bylo 915), v Estonsku (649) a Slovinsku (621). Ještě před týdnem bylo nejvíce nových případů za posledních 14 dní v Portugalsku (1190). Nejvíce mrtvých na obyvatele - zhruba 258 mrtvých na milion obyvatel - vykazuje Portugalsko (258, před týdnem 334), druhé je Slovensko (240, před týdnem 221) a třetí ČR (174, před týdnem 177).

O pět bodů se proti čtvrtku skóre PES snížilo díky poklesu podílu hospitalizovaných, u nichž se nákaza koronavirem projevila až v nemocnici. Spolu s reprodukčním číslem ale roste také průměrný počet nově nakažených na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory. Na hodnotu indexu ale změny těchto tří parametrů vliv neměly.

Průměrný počet nově nakažených na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny je přitom s hodnotou 1059 nejvyšší od 22. ledna. Téměř 778 nakažených seniorů za den ve čtrnáctidenním průměru je nejvíc od 29. ledna.

Reprodukční číslo ukazuje další vývoj epidemie. Pokud je větší než jedna, epidemie zrychluje. Nad touto hodnotou se drží až na jednu výjimku od začátku února.

Indexem PES se řídila opatření proti šíření epidemie koronaviru, bez ohledu na něj ale v pátek vláda projedná možnost otevření všech obchodů a od března chce vrátit další žáky do škol. Podle ministerstva zdravotnictví totiž už index není pro určování restrikcí relevantní, klíčové je uvolnit kapacity přetížených nemocnic, zvláště na jednotkách intenzivní péče.

V Česku platí od 27. prosince opatření pro nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti PES. Od poloviny ledna se protiepidemické skóre drželo měsíc ve čtvrtém stupni, v pátém bylo pět dní od neděle 14. února. Údaje se ale zpětně aktualizují.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...