Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Index PES klesl na 68 bodů, zlepšila se všechna sledovaná kritéria. Přibylo 8 tisíc nakažených

Očkování proti covidu v Izraeli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování proti covidu v Izraeli. | foto: Reuters

Praha Index rizika protiepidemického systému PES v sobotu klesl na 68 bodů z revidovaných 70 bodů v předchozích dvou dnech. Zlepšila se všechna čtyři sledovaná kritéria, včetně reprodukčního čísla. V Česku v pátek přibylo 8010 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Páteční nárůst byl podobný jako ve čtvrtek, ve srovnání s předchozím pátkem to bylo o 447 případů méně. Nemocných s covidem-19 je v současnosti 104 099.

Počet hospitalizovaných s covidem v pátek oproti čtvrtku klesl o 162 na 5812 případů. V těžkém stavu bylo 947 pacientů, nejméně od 3. ledna. V mezitýdenním srovnání bylo v pátek v nemocnicích o 518 lidí s covidem méně. Právě vysokou zátěží nemocnic ve čtvrtek vláda zdůvodňovala zpřísnění protiepidemických opatření, která platí od soboty.

Laboratoře v Česku provedly v pátek přes 27 000 antigenních a přes 30 000 PCR testů na koronavirus. Přibližně čtvrtina z nově testovaných lidí měla pozitivní vzorek. Bylo té méně než v předchozích třech dnech.

Od začátku loňského března, kdy se v Česku přítomnost nového typu koronaviru prokázala poprvé, zachytily testy téměř 981 000 nakažených. Zhruba 88 procent z nich se uzdravilo, 16 211 zemřelo. Nejvíc lidí, téměř 5000, zemřelo v listopadu. Od začátku ledna přibylo 4337 úmrtí, zatímco za celý prosinec jich bylo 3345. Leden tak bude druhý na žebříčku kalendářních měsíců s nejvyšším počtem zemřelých.

Nejrychleji se ze všech okresů Česka koronavirus šíří už několik týdnů na Trutnovsku. Za posledních sedm dní tam přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel 1162 případů covidu-19. Přes 1000 případů na 100 000 obyvatel odhalily testy za poslední týden také na Sokolovsku a Chebsku.

V Česku loni v prosinci začalo očkování proti covidu-19, vakcínu dostávají zatím především zdravotníci a lidé ve věku nad 80 let. Zdravotníci dosud aplikovali 264 433 dávek vakcíny, z toho 11 375 tento pátek. Byl to nejnižší počet očkování ve všední den od pondělka 11. ledna. Souvisí to zřejmě s nedostatkem očkovacích látek kvůli krácení dodávek od farmaceutické firmy Pfizer. Obě dávky vakcíny dostalo zatím 34 766 lidí.

Revize čtvrtečních a pátečních údajů zvedla hodnotu indexu PES

Podle bodové hodnoty indexu PES je Česko od poloviny ledna ve čtvrtém stupni rizika, protiepidemická opatření však odpovídají pátému, nejpřísnějšímu stupni. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že skóre PES už není pro určování opatření relevantní.

Zjednodušené reprodukční číslo, které udává, kolik lidí v průměru nakazí jeden nemocný, v pátek mírně kleslo z téměř 0,99 na 0,98. Nižší byl oproti čtvrtku také průměr počtu nakažených na 100 000 obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory i podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici.

Podle původních údajů ministerstva stagnovala hodnota indexu PES od úterý na 68 bodech. V sobotu zveřejněné údaje ale obsahují revizi čtvrtečních a pátečních údajů, v jejichž důsledku index pro tyto dva dny zpětně stoupl na 70 bodů. Důvodem je započtení dvou bodů navíc kvůli mezitýdennímu nárůstu počtu hospitalizovaných, u kterých se infekce novým koronavirem potvrdila až v nemocnici.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...