Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V pátek přibylo nejméně případů za dva týdny, málo se ale testovalo. PES klesl na 76 bodů

Antigenní testování na covid. foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA - Rizikový index protiepidemického systému PES v Česku v sobotu klesl na 76 bodů, což je spodní hranice nejvyššího, pátého stupně pohotovosti. Předtím se index, podle kterého se mají řídit opatření proti nemoci covid-19, držel tři dny v řadě na 81 bodech. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.
  7:33aktualizováno  9:16

Za poklesem indexu stojí snížení tzv. reprodukčního čísla, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, ze zhruba 1,22 na 1,05. V pátek přibylo 2669 případů covidu, nejméně od 13. prosince. Na testy ale přišlo méně lidí. Podíl pozitivních testů je dál vysoký, činí 34,7 pct.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek ale řekl v pátek serveru Seznam Zprávy, že o vánočních svátcích se nechává testovat jen málo lidí. Podíl pozitivních testů je proto dále vysoký, v pátek činil zhruba 34,7 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek řekl v pátek serveru Seznam Zprávy, že o vánočních svátcích se nechávají testovat hlavně lidé, kteří cítí příznaky nemoci nebo je na test poslal lékař.

Antigenní testování  na covid.
Antigenní testování na covid.

Před svátky výrazně stoupaly nárůsty počtu nakažených koronavirem. Ve středu 23. prosince se objevilo přes 14 000 případů. Nárůst se tak přiblížil rekordním hodnotám z přelomu října a listopadu. Na Štědrý den nových případů výrazně ubylo. Kvůli současnému propadu počtu testů byl ale zaznamenán nejvyšší podíl prokázaných případů covidu-19 na počtu provedených testů od začátku epidemie, a to zhruba 41 procent. V pátek podíl případů na počtu testů klesl, dále je však jeden z nejvyšších za poslední týdny.

Rizikové skóre v sobotu pokleslo, nebo stagnovalo ve všech krajích. Nejnižší je nadále v Praze, kde je na 66 bodech, což odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti. Na čtvrtém stupni jsou ještě Ústecký, Liberecký a Pardubický kraj. V pátek byla Praha na čtvrtém stupni jako jediná. Nejvýše se dnes index dostal v Královéhradeckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji, a to na 80 bodů.

Index PES v celé zemi je na úrovni pátého stupně pohotovosti už devět dní v řadě. Zatím ale stále platí jen opatření proti covidu-19 pro čtvrtý stupeň. Podle středečního rozhodnutí vlády budou opatření pro nejvyšší stupeň zavedena až od neděle. Například se musí znovu uzavřít většina obchodů a všechny provozovny služeb.

Od březnového začátku epidemie covidu-19 bylo v Česku zaznamenáno celkem asi 668 000 případů nákazy. Aktuálně nemocí trpí přes 93 000 lidí, ale u většiny z nich má covid-19 lehčí průběh. V nemocnicích skončilo zhruba 4,7 procenta z aktuálně nemocných. Množství hospitalizovaných v pátek oproti čtvrtku mírně kleslo na 4386. Z toho 642 lidí bylo ve vážném stavu. Od začátku epidemie zemřelo 10 950 lidí nakažených koronavirem. V posledních dnech se počty úmrtí za den pohybují kolem 90. Za pátek eviduje ministerstvo zatím 47 úmrtí, ale počty mrtvých ve statistice ministerstvo pravidelně zpětně navyšuje.

Nejvýrazněji se nákaza v posledních dnech šířila na Rychnovsku. Za posledních sedm dní tam přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel 708 případů covidu-19. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat