Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Indický tablet je podezřele levný

Česko

Země představila svou verzi iPadu pro chudé studenty, prodávat ho chce za 35 dolarů

DILLÍ Indický ministr pro rozvoj lidských zdrojů Kapil Sibal ve čtvrtek představil nový tablet, určený studentům. Cena přístroje má být 35 dolarů, tedy asi 650 korun, a jde o vyvrcholení projektu Sakshat („o krok napřed“), jehož cílem je dostat moderní technologie k nejchudším obyvatelům.

„Je to odpověď na 100dolarový počítač firmy MIT,“ uvedl Sibal. Ta v roce 2006 ve spolupráci s neziskovou organizací One Laptop Per Child (laptop pro každé dítě) představila laptop, který byl určen žákům v rozvojových zemích. Měl se prodávat za sto dolarů, postupně ale cena rostla a dnes stojí zhruba dvojnásobek.

Narychlo upečený Už původní cena se ale Sibalovi zdála příliš vysoká, a před čtyřmi lety tak na jeho popud odstartoval projekt Sakshat.

Zarážející je podobnost indického tabletu s iPadem firmy Apple, který byl představen před pouhým půlrokem. Vnucuje se myšlenka, že indičtí inženýři tři a půl roku marně bádali a pak rychle okopírovali iPad.

S tím souvisí neuvěřitelně nízká cena tabletu, pouhých 35 dolarů za velice sofistikované zařízení. Dokonce i čínská verze nápadu Applu, pojmenovaná iPed, stojí třikrát více, zhruba 105 dolarů.

Je pravda, že indický tablet nenabízí tolik funkcí jako jeho americký konkurent. Přístroj s operačním systémem Linux má internetový prohlížeč, Open Office, PDF čtečku, 2GB paměť, USB port a umožňuje videokonference. Produkt samozřejmě nebude prodáván za účelem maximalizace zisku, odtud tedy může plynout jeho nižší cena.

Jenom obrazovka LCD pro iPad ale stojí 80 až 90 dolarů a není jasné, jak chce Indie dosáhnout tak nízkých nákladů. A to ještě její tablet ani není ve výrobě. Na trh má být, jak Sibal doufá, uveden až příští rok. V tomto kontextu zní cíl indické vlády srazit cenu zařízení dokonce na 10 až 20 dolarů velmi nereálně. nejspíše bude muset tablet dotovat.

Pohrobek Simputera Nejde o první snahu druhé nejlidnatější země světa přinést nejchudším vrstvám moderní vzdělání. V roce 1999 se začal vyvíjet Simputer (zkratka slov jednoduchý, levný, vícejazyčný, lidový počítač). Výsledkem bylo zařízení o rozměrech velkého mobilního telefonu, jehož největší devízou byla možnost připojení k internetu.

Začal se vyrábět v roce 2002 a do obchodů se dostal o dva roky později. Celý projekt ale zkrachoval, namísto předpokládaných 50 tisíc prodaných přístrojů si lidé koupili jen čtyři tisíce Simputerů.

Indie má potenciál přinášet na trh konkurenceschopné produkty vyráběné s minimálními náklady. Dobrým příkladem je nejlevnější automobil na světě, Tata Nano. Čtyřmístné vozítko se vyrábí v indických továrnách, kde je pracovní síla ještě levnější než v Číně.

To automobilce Tata Motors umožňuje snížit cenu na takovou úroveň, že si model Nana může dovolit 450 milionů Indů. Tomuto úspěchu ale předcházel mnohaletý vývoj, iniciovaný soukromou společností.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...