Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Indie dostane miliardy na krizi

Česko

O polovinu nižší výkon než před dvěma lety vykáže letos indická ekonomika. Světová banka se proto rozhodla poskytnout jí úvěr ve výši 4,3 miliardy dolarů.

LONDÝN/DILLÍ Hospodářská krize se už podepsala na životě druhé nejlidnatější země světa. A to přestože Indie spolu s Čínou patří k tahounům asijské ekonomiky.

Světová banka se rozhodla půjčit Indii 4,3 miliardy dolarů (přes 70 miliard Kč).

Peníze budou určeny zejména na podporu infrastruktury a bankovního sektoru. Banka totiž očekává, že růst indické ekonomiky letos zpomalí až na 5,5 procenta z téměř deseti procent před dvěma lety.

„Toto je klíčový okamžik pro podporu Indie,“ řekl podle BBC ředitel Světové banky pro Indii Roberto Zagha. „Ačkoli se zdá, že nejhorší část (hospodářské) krize je za námi, přetrvávají pochybnosti ohledně síly oživení,“ dodal. Půjčka od Světové banky by měla podle Zaghy podpořit oživení indické ekonomiky tím, že zajistí podnikům přístup k úvěrům a zvýší investice do infrastruktury.

Světová banka již dříve pomohla menšími půjčkami Vietnamu, Maďarsku, Lotyšsku a Nepálu.

Indický HDP se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 6,1 procenta. Hospodářský růst tak mírně zrychlil z 5,8 procenta v předchozích třech měsících. Domácí poptávku podpořila vládní stimulační opatření.

Přes masivní několikamiliardovou injekci od Světové banky se zdá, že Asie je mnohem odolnější vůči negativním vlivům globální finanční krize, než se čekalo.

Asijská rozvojová banka (ADB) potvrdila, že k růstu přispívají zejména Čína a Indie.

Pro Čínu zvýšila ADB odhad růstu na 8,2 procenta z původních sedmi procent a pro Indii na šest procent z předchozích pěti procent.

ADB současně varovala, že oživení v regionu nemá ještě pevné základy a prodloužení globálního poklesu by mohlo zpomalit oživení zemí, které jsou vysoce závislé na obchodu. Upozornila proto vlády, že by neměly příliš brzy zastavit opatření na stimulaci ekonomiky. Vyzvala také k omezení bariér obchodu, aby se tak snížila závislost na západních vývozních trzích.

Inflace v regionu má zůstat mírná. Průměrná inflace v letošním roce má činit 1,5 procenta. Příští rok by však mohla stoupnout na 3,4 procenta.

Vyšší růst očekává Asijská rozvojová banka také v Hongkongu a Indonésii. Pro Tchaj-wan, Thajsko a Malajsii však svůj odhad růstu banka snížila.

***

Indie v číslech Dvanáctá největší ekonomika světa Hrubý domácí produkt Indie dosahuje 1,237 bilionu dolarů Průměrný příjem na obyvatele činí 1068 dolarů Země disponuje druhou největší pracovní silou na světě Do roku 2050 předčí HDP USA

Autor: