130 let

Indie: povinná školní docházka uzákoněna

Česko

LEKCE Z CIZINY

Indická vláda vydala v březnu 2010 zákon, který ustavuje povinné vzdělávání pro všechny děti od šesti do čtrnácti let. Poprvé byl zákon v parlamentu představen už v roce 2002, ale k jeho schválení bylo zapotřebí sedm let politických debat v parlamentu i mimo něj. Jak bude zákon fungovat v praxi, však závisí hlavně na tom, jak bude vláda dohlížet na jeho dodržování. Hlavní zodpovědnost za školní docházku dětí je totiž na jednotlivých indických státech. Zatímco jih a západ Indie jsou aktivní, sever a východ značně zaostávají.

Povinná a právně vynutitelná školní docházka ale bude vyžadovat velké množství peněz. Indická vláda pro prvních pět let zavádění reformy přislíbila 5,5 miliardy USD. Odborníci se však obávají, že peníze jednak nebudou stačit, jednak že hrozí jejich přerozdělení podle preferencí místních politiků.

Existující státní školská infrastruktura většiny států Indie je v žalostném stavu. Kromě obrovského nedostatku kvalifikovaných učitelů se potýká s často nulovým materiálním zázemím. Soukromé školy, které jsou na tom lépe, nyní protestují proti nařízení, aby čtvrtina jejich kapacity byla vyhrazena chudým žákům. V Indii žije přibližně 300 milionů dětí mladších 15 let a pro valnou většinu z nich je cena školného na soukromých školách příliš vysoká.

O autorovi| Připravila Julie Ravingerová

  • Vybrali jsme pro Vás