Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Infoch: chartisté o Chartě 77. Informace o aktivitách přinášeli sami signatáři

Hnacím motorem Infochu byl novinář Petr Uhl (na snímku z roku 2014). Poté, co mluvčí Charty 77 odmítli učinit z něj informační orgán samotných mluvčích, Uhl vytvořil redakci, která pak Infoch připravovala. K jejím členům patřila jeho manželka Anna Šabatová (dnes veřejná ochránkyně práv), Václav Benda, Otta Bednářová, Jiří Ruml, Petr Krejčí, Pavla Paloušová a Heřman Chromý. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Signatáři Charty 77 se ve ztížených podmínkách policejního dohledu věnovali také vytváření, opisování a distribuci textů, v nichž informovali o stavu lidských a občanských práv v Československu i v jiných zemích.
  7:00

Tyto písemnosti vycházely souhrnně především v samizdatovém periodiku Informace o Chartě 77, který vstoupil do dějin pod zkratkou Infoch.

V letech 1978–1989 bylo zveřejněno úctyhodných 189 čísel Infochu s celkovým počtem 4120 různě dlouhých textů. Jeho vznik souvisel s potřebou vytvořit fungující informační síť v konspiračních podmínkách. Jenže o způsobu vydávání a šíření se vedly spory. Návrh Petra Uhla vydávat periodikum jako informační orgán mluvčích Charty 77 právě u mluvčích neuspěl, Uhl se proto rozhodl uskutečnit svůj záměr nezávisle na nich.

Na tvorbě Infochu se kromě Petra Uhla podíleli jeho manželka Anna Šabatová, Václav Benda, Otta Bednářová, Jiří Ruml, Petr Krejčí, Pavla Paloušová a Heřman Chromý. Shromažďovali nebo psali texty a prováděli jazykové i obsahové korektury pro jednotlivá vydání. Přednostně zveřejňovali dokumenty Charty 77 a sdělení VONS a připojovali k nim krátké zprávy, součástí Infochu ale byly také anotace nových samizdatových publikací a někdy kratší úvahy o hospodářských a dalších problémech Československa.

Každý přepisoval jiný kus

Kompletní čísla byla přepisována na psacích strojích a doručována dalším lidem. V distribuční síti bylo 75 měst a obcí v Československu, Polsku, Maďarsku a Německé demokratické republice a figurovalo v ní kolem pěti set konspiračně evidovaných odběratelů, kteří Infochy šířili k dalším čtenářům.

Obrázek není k dispozici
Autor: