Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Informace o poslancích dejte policii, vzkázali ochránci dat Němcové

Miroslava Němcová měla podporu 101 poslaneckých hlasů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslava Němcová měla podporu 101 poslaneckých hlasů. | foto: Lidové noviny

PRAHA Šéfka sněmovny Miroslava Němcová (ODS) odmítá žalobcům vydat záznamy, o které požádali v kauze poslaneckých trafik. Odvolává se při tom i na ochránce osobních údajů. Jenže ti podle zjištění serveru Lidovky.cz proti žádosti Ištvana a spol. nic nenamítají.

"O konzultaci Poslanecká sněmovna žádala 30. července, sdělili jsme, že vydání údajů požadovaných policií nebrání ze zákona nic," informovala server Lidovky.cz mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková.

Padla tak jedna z podmínek, které Němcová uvedla. Sama totiž před časem pro server Lidovky.cz vyslovila dvě podmínky, po jejichž splnění informace žalobcům předá. "Až mi řeknou, koho se to má týkat, a Úřad pro ochranu osobních údajů, že tyto údaje mohu poskytnout, tak je bez nejmenšího problému poskytnu," uvedla.

"To nepovažuji za normální," míní Němcová

Policie žádá údaje od září do listopadu 2012, kdy se údajně měly domlouvat trafiky pro exposlance Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. Státní zástupce Ivo Ištvan musí po rozhodnutí Nejvyššího soudu prokázat, že k domlouvání postů došlo i mimo půdu poslanecké sněmovny. Jak totiž Nejvyšší soud uvedl, v opačném případě chrání poslance imunita.

Němcovou nejvíce rozzlobilo, že jí kriminalisté nechtěli sdělit důvod, k jakým účelům chtějí požadované dokumenty použít. "Aby se ale takhle cpali na politickou půdu a prolustrovali půl republiky, tak to já nepovažuji za normální. Když chtějí vyšetřovat nějakého poslance, musí také říct, proč žádají o jeho vydání, a poslanecká sněmovna se poté rozhodne," míní Němcová.

Co žádá policie?

  • Policisty z protimafiánského útvaru zajímají údaje z čipových vstupních karet, které monitorují pohyb poslanců i návštěvníků na půdě Poslanecké sněmovny, dále kamerové záznamy zevnitř i zvnějšku sněmovny, harmonogram sněmovních akcí i interní poznatky o jednání v klubech.
  • Podle Němcové jsou některé dokumenty veřejně přístupné, k jiným naopak nemá jako šéfka Poslanecké sněmovny přístup.
  • VÍCE ČTĚTE ZDE: Němcová: Policie se cpe na politickou půdu, lustrovat půl republiky nedovolím
Jednací sál Poslanecké sněmovny.
,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!