Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Informační letáky rychle zmizely

Česko

Za přepážkou nikdo neseděl. Po nějaké době okénko zhaslo, vypráví redaktorka LN, která neúspěšně čekala na letadlo SkyEurope.

BRUSEL Létat se SkyEurope bylo delší dobu riziko. Zadržení letadla na pařížském letišti kvůli dluhům, žádost společnosti o ochranu před věřiteli, odklad vyplacení mezd zaměstnancům, to všechno dávalo tušit, že příchod do letištní haly nemusí pro pasažéra SkyEurope skončit šťastně.

Jenže risk může být i zisk a pořád bylo dost důvodů, proč to zkusit – nejlevnější letenky na trase, zpoždění jen výjimečně a v letních měsících příjemné večerní lety. Také zpráva o tom, že firma našla investora, zvýšila firmě „kredit“. Tentokrát to ale nevyšlo. Pro ty, kdo si uvědomovali, že šli do rizika, nebylo sdělení o zrušeném letu žádným velkým šokem. Ten nastal až po tom, co se v pondělí večer odehrálo před kanceláří SkyEurope na pražském ruzyňském letišti – a velmi pravděpodobně nejen tam.

Neodehrálo se tam totiž vůbec nic. Okénko společnosti bylo přelepené nápisem Všechny lety společnosti SkyEurope byly zrušeny, takže jen dublovalo informaci, kterou hlásily letištní cedule, jinak nic. Za okénkem nikdo neseděl, před ním nestál nikdo, kdo by odpovídal na otázky lidí, kteří na Ruzyni nedobrovolně uvízli, zkrátka vymeteno. Rychle se sice zaprášilo po hromádce lístků, na kterých firma informovala, kam mají pasažéři poslat žádost o vrácení letištních poplatků, ale to bylo to poslední, co v té chvíli člověk potřeboval vědět. Po nějaké době pak pro jistotu zhaslo v okénku SkyEurope světlo a bylo vymalováno.

Mladí vytáhli notebooky Mladší ročníky s notebooky se rychle otřepaly a zkoušely přes internet najít náhradní spoje. Ruzyňské letiště se ale ukázalo jako ne zrovna nápomocné – jeho bezdrátová síť zřejmě v důsledku přetížení kolabovala. Starší ročníky a rodiny s dětmi pak oblehly stánek Českých aerolinií a informací, takže ani tudy nevedla cesta do vzduchu.

Příležitosti se chopily Brussels Airlines a lidem, které netrápí cena za novou letenku, nabídly odlet do Bruselu ještě týž večer za 400 eur. Lidé mířící do Amsterodamu (druhý zrušený let SkyEurope v pondělí večer) měli smůlu. Ti stejně jako většina ostatních využili nabídky ČSA a dalších firem koupit si u nich novou zlevněnou letenku. Informace o takovém řešení přišla pěkně postaru – před zhasnuté okýnko SkyEurope si stoupli dva zaměstnanci ČSA –, ale aspoň to.

Postaru, tedy z vlastní kapsy, se z toho člověk nakonec nějak vysekal. A jasně si uvědomil, že ačkoli je ruzyňská hala oblepená informacemi o právech pasažérů, kterým byl zrušen let, v tomto případě se dostali do bílého místa v unijní regulaci. Letecké společnosti totiž nejsou pojištěné proti úpadku, takže na náhradu ve výši 250 eur či bezplatnou pomoc nemají klienti v případě krachu zákonný nárok. A SkyEurope zkrachovala.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!