Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Informujte do konce června ředitele škol o plánu pro příští rok, vyzval Plagu opoziční Anticovid tým

Jak bude vypadat školství po prázdninách? foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

PRAHA - Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol informovalo o plánu pro příští školní rok. Resort by měl připravit několik variant dalšího postupu vzhledem k možné koronavirové situaci, řekl na středeční tiskové konferenci ve Sněmovně poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. Vnést jasno by mělo také ministerstvo zdravotnictví do testování na letních táborech, uvedl místopředseda ODS Martin Kupka.
  10:56aktualizováno  12:04

Podle Výborného není možné ponechat veškeré kroky na jednotlivých ředitelích škol. „Je naprosto nepřijatelné jak ze strany finanční, tak organizační, aby ředitelé byli celé prázdniny v nejistotě, jakým způsobem organizačně v kontextu covidové situace začne nový školní rok,“ poznamenal.

Lednová ve středu reakci připomněla, že ministr školství Robert Plaga (za ANO) už v květnu vyzval ministra zdravotnictví, aby informace k fungování škol od září byly pro veřejnost k dispozici ještě před začátkem letních prázdnin. „My jsme jako ministerstvo školství již veškeré podklady ministerstvu zdravotnictví poskytli a nyní čekáme na vyjádření tak, aby bylo možné vypracovat finální informaci, která bude odeslána do škol,“ řekla.

Školy dostanou na podzimní doučování peníze z ministerstva, půjde zhruba o 250 milionů korun

Pokud bude dobrá epidemická situace, je podle něj nesmyslné pokračovat v současném režimu testování, kdyby se zároveň netestovalo například ve firmách. Na podzim ale může nastat zhoršení a i na to by měly být školy připraveny, míní Výborný. Měly by tak obdržet jasná pravidla a harmonogram.

S průběhem testování dětem pomáhali učitelé.
Prvňáčci z 1.A na ZŠ Kubatova v Českých Budějovicích dostávají pololetní výpis...

Testování na covid-19 se na letních táborech podle aktuálního znění opatření nebude muset po sedmi dnech opakovat pouze za podmínky, že se před odjezdem všichni prokážou negativním PCR testem. Tato varianta je podle organizátorů fakticky neproveditelná. Zástupci ministerstva zdravotnictví se chtějí s pořadateli sejít a najít s nimi řešení, které by umožnilo hladké konání akcí.

Podle Kupky není smysluplné, aby vláda rušila testování na pracovištích a významně zředila testování ve školách a pro uzavřené kolektivy v lesích a na loukách během léta přitvrdila a určila povinnost přetestování. „Role letních táborů v běžném prázdninovém režimu je nezastupitelná a představuje i významný bod ve výchově dětí,“ dodal.

Místopředseda ODS Martin Baxa upozornil na to, že zatímco například v restauracích je na zodpovědnosti každého návštěvníka, zda má potvrzení o testu, očkování nebo prodělání nemoci, organizátoři kulturních akcí mají nadále povinnost u návštěvníků potvrzení kontrolovat. Zároveň vyzval vládu k tomu, aby s plánem kompenzací myslela například na pořadatele velkých festivalů, které se kvůli protikoronavirovým opatřením nebudou moci konat. Pořadatelé, kulturní instituce a organizace by podle Baxy měly obdržet konkrétní plán na období od září, aby mohli naplánovat příští sezonu.

Autor:

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...