Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Iniciativa Chcípl PES chce diskutovat o politickém programu. O Valentýnu chystá desítky protestních akcí

Policie při sobotní akci iniciativy Chcípl PES kontrolovala více než 30 otevřených restaurací. foto: MAFRA

Břeclav - Zakladatelé iniciativy Chcípl PES, která sdružuje podnikatele nesouhlasící s protiepidemickými opatřeními vlády, budou dva týdny jezdit po nově vznikajících buňkách v České republice a diskutovat se svými členy o budoucím programu vznikajícího politického hnutí. V neděli 14. února se pak mají lidé po celé republice pod hlavičkou iniciativy vydat na výšlapy na historická místa, aby tím vyjádřili protest proti současným opatřením. Na tiskové konferenci v Břeclavi to v pondělí řekli zakladatelé hnutí Jiří Janeček a David Biksadský.
  14:25aktualizováno  16:05

„Jsme rádi, že za deset dní vzniklo 140 buněk a máme registrováno 1700 budoucích členů. Pod naší peticí Otevřeme Česko je zatím 20 tisíc podpisů, takže se chystáme předstoupit před petiční výbor parlamentu. Se zájemci v našich vznikajících buňkách chceme mluvit o tom, co by se v programu našeho hnutí mělo objevit. Zatím se zaměřujeme na zdravotnictví, obnovu hospodářství a podnikání, školství a ekonomiku a k těmto oblastem sháníme odborníky,“ uvedl Janeček s tím, že nové hnutí chce zasáhnout do podzimních voleb.

Mezi příznivce patří i majitelé kavárny Katy v Břeclavi, kde iniciativa v pondělí uspořádala tiskovou konferenci. Majitelé Jiří a Kateřina Hanušovi se přidali k hnutí a kavárnu otevřeli jako petiční místo. „Situace je neudržitelná, je potřeba, aby se něco změnilo. Štamgasti sice chodit přestali, ale zato sem jezdí lidé z daleka, třeba z Hodonína, vedeme tady hodně politické debaty,“ uvedl Hanuš. Policisté podle něj kavárnu přijeli zkontrolovat už několikrát, poprvé majitele odvezli na služebnu, kde je vyslechli.

Policie při sobotní akci iniciativy Chcípl PES kontrolovala více než 30...
Iniciativa pořádala protesty i v minulých dnech.

Janeček uvedl, že řada lidí chce s iniciativou spolupracovat a zdaleka nejde jen o podnikatele nebo živnostníky, ale i lékaře nebo právníky. Iniciativa chce pokračovat v protestech a dát tak vládě najevo, že republiku v současnosti řídí špatně. Jako součást svých cest po republice se Janeček chystá v sobotu 6. února navštívit sjezdovku Vaňkův kopec u Ostravy a zalyžovat si.

„Na 14. února, na Valentýna, zorganizujeme jednak výstup na Petřín a zároveň na dalších 30 míst v celé České republice, ať už půjde o horu Říp, Blaník, připravuje se pochod v Brně, Šumperku. Tato akce bude koordinovaná celoevropsky, jsme v spojení se stejně smýšlejícími iniciativami ve Velké Británii, Francii, Španělsku, Německu, Itálii, Polsku a na Slovensku. Nyní řešíme společný symbol, pod kterým budeme 14. února pochodovat,“ doplnil Biksadský.

Protestní akce iniciativa Chcípl PES organizovala už dříve, v lednu vyzvala restaurace a další podniky, aby navzdory nařízením otevřely, 10. ledna uspořádala na pražském Staroměstském náměstí demonstraci, kam přišly tisíce lidí.

Protestní hnutí ve volbách určitou šanci má

Šance na úspěch vznikajícího politického hnutí, za kterým stojí iniciativa Chcípl PES, závisí mimo jiné na vývoji situace v nejbližších měsících nebo na schopnosti vytvořit funkční organizační kostru. Na dotaz to uvedl politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně. 

Šance na úspěch podle Kopečka závisí na několika faktorech. Prvním je vývoj koronavirové situace v nejbližších měsících. „Pokud stávající vysoká nespokojenost se schopností vlády pomoci podnikatelům v těžké situaci bude trvat, udrží se podhoubí pro úspěch podobné formace ve volbách v říjnu 2021,“ uvedl. Za důležité považuje také vytvoření funkční organizační kostry. 

„Na rozdíl od hnutí nekandidujícího ve volbách a protestujícího čas od času na náměstí je tady potřeba vytvořit kandidátky ve 14 krajích a nachystat volební kampaň, což je přece jenom výrazně náročnější,“ doplnil Kopeček.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Mohlo by vás zajímat