Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Iniciativa Chcípl PES protestovala otevřením vleku na Vaňkově kopci. Akci zastavila policie

Česko

  12:52aktualizováno  13:41
Horní Lhota (Ostravsko) - Policie ve středu před polednem nechala vypnout lyžařský vlek v areálu Vaňkův kopec nedaleko Ostravy, kde se konala protestní akce iniciativy Chcípl PES proti vládním opatřením. Jednoho z organizátorů Jakuba Olberta policisté krátce zadrželi, po dohodě s jeho kolegy jej propustili.

Areál je v provozu asi týden. Provozovatel Martin Kafka se k protestu připojil. Po povinném uzavření lyžařských areálů se dostal do ekonomických problémů, když musel sehnat 450 000 korun na zaplacení účtu za elektřinu.

Iniciativa Chcípl PES chce diskutovat o politickém programu. O Valentýnu chystá desítky protestních akcí

Akce iniciativy Chcípl PES začala v 11:00. Krátce po začátku dorazili policisté. Zástupci iniciativy měli areál pronajatý od provozovatele a za provoz vleků tedy odpovídali oni. Nejprve vlek odmítli zastavit. Policisté proto zadrželi Jakuba Olberta a chtěli jej předvést k podání vysvětlení. „Nakonec jsme se ale s pronajímateli dohodli. Vleky zastavili. Zajištěná osoba pak byla propuštěna,“ řekla mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková.

Další protestní akce iniciativy Chcípl PES.
Iniciativa Chcípl PES protestovala na otevřeném vleku na Vaňkově kopci.

Dodala, že policisté v minulých dnech na místě zasahovali sedmkrát, většinou proto, že dostali oznámení, že vlek jezdí. Policisté se s provozovatelem areálu dohodli, ten vlek vypnul a hlídka vždy odjela. Porušení vládní nařízení pak nahlásili příslušnému správnímu orgánu jako přestupek. „To se stalo i dnes. Situaci na Vaňkově kopci budeme dnes i v dalších dnech dál monitorovat,“ řekla Michalíková.

Kafka vleky spustil, když nebyl schopen zaplatit fakturu na 450 000 korun za elektřinu spotřebovanou při zasněžování svahu. Hrozilo mu, že jej dodavatel od elektřiny odpojí. Zároveň lidem nabídl prodej předplatného. „Situaci se nám podařilo vyřešit,“ řekl Kafka. Dodal, že současná sezonu značně poznamenanou koronavirovou epidemií a vládními opatřeními, podle kterých jsou skiareály od konce roku uzavřené, zachránit nelze. „Musíme se jen snažit ji přežít,“ řekl s tím, že žádný postih zatím nedostal.

Zakladatel iniciativy Jiří Janeček z pivovaru Malý Janek řekl, že eviduje na 2000 zapojených subjektů. „Nejde už jen o restauratéry či hoteliéry. Přidávají se další odvětví, která jsou postupem vlády poškozena. Například právě lyžařské areály či kadeřnice,“ uvedl Janeček.

Podle něj ještě na jaře všichni dodržovali protipandemická opatření, ale dnes už nelze vládě věřit. „Vyzýváme vládu, aby okamžitě zavedla celoplošné záchranné balíčky a zaslala okamžitě finanční prostředky uzavrěným provozům vycházející ze 70 procent tržeb z minulých období,“ řekl. Vláda by měla okamžitě kompenzovat zaměstnavatelům odstupné pro zaměstnance, které firmy kvůli ukončení nebo omezení podnikání musí vyplácet svým zaměstnancům.

Autor:

Mohlo by vás zajímat