Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Protestující hospodští z iniciativy Chcípl PES si chtějí stěžovat na postup policie. Tu ale nevnímají za nepřítele

Všechny návštěvníky restaurace police legitimovala, jednání dalších přítomných... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Všechny návštěvníky restaurace police legitimovala, jednání dalších přítomných... | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ústí nad Labem Na postup policie při protestu restauratérů si chce iniciativa Chcípl PES stěžovat. Zástupci iniciativy v úterý novinářům v Ústí nad Labem řekli, že při sobotní akci policie na určitou dobu zadržela čtyři lidi, jedním z nich byl provozovatel ústecké restaurace Veranda. Iniciativa plánuje na 14. února valentýnský pochod na Petřín.

Majitel restaurace Veranda Radek Žďárecký v sobotu otevřel podnik s tím, že tam mohli lidé přicházet podepisovat petice iniciativy Chcípl PES za otevření podniků. Policisté kolem podniku nejprve kroužili v automobilech a později zasáhli.

Iniciativa Chcípl PES považuje postup za nepřiměřený a podá proti němu stížnost stejně jako v dalších třech případech. „To, že do podniku vtrhne třicetičlenné komando, není podle nás přiměřený zásah,“ uvedl za iniciativu David Biksadský. 

„Už jsme o věci jednali s místním krajským ředitelstvím, věříme v prošetření tohoto případu a dalších. Nicméně policii nevnímáme jako nepřítele,“ uvedl Biksadský s tím, že za současnou situaci může podle restauratérů vláda. „Stát nyní reaguje zesílením represí, čímž zakrývá neschopnost řešit situaci,“ řekl.

Postup policie při dění v ústecké restauraci vnímají členové iniciativy jako o pokus zastrašení podnikatelů. „Chceme vyzvat všechny, kteří by se dostali do stejné situace, aby nás kontaktovali,“ uvedl Biksadský. Jiří Janeček zdůraznil, že iniciativa se distancuje od urážek policie. „My nejsme žádní chuligáni, podle nás selhala vláda,“ řekl Janeček.

Protest provozovatelů bude pokračovat 14. února valentýnským pochodem na Petřín v Praze. Pokračuje také sběr podpisů pod petici, jejímž cílem je otevření všech provozoven. „Vydali jsme se na cestu, ze které není návratu, musíme vytrvat,“ řekl Žďárecký.

V únoru chce inciativa spustit projekt, v jehož rámci budou moci štamgasti podpořit přímo svou restauraci. Přispějí částkou 1000 korun, která jim bude odečtena z útraty, až podniky otevřou.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...