Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Protestující hospodští z iniciativy Chcípl PES si chtějí stěžovat na postup policie. Tu ale nevnímají za nepřítele

Česko

  17:49aktualizováno  17:50
Ústí nad Labem - Na postup policie při protestu restauratérů si chce iniciativa Chcípl PES stěžovat. Zástupci iniciativy v úterý novinářům v Ústí nad Labem řekli, že při sobotní akci policie na určitou dobu zadržela čtyři lidi, jedním z nich byl provozovatel ústecké restaurace Veranda. Iniciativa plánuje na 14. února valentýnský pochod na Petřín.

Všechny návštěvníky restaurace police legitimovala, jednání dalších přítomných nahlásili příslušným úřadům, uvedla pražská policie. foto:  Petr Topič, MAFRA

Restaurace se stanou politickými buňkami, pak můžou otevřít. Iniciativa Chcípl PES chce obejít nařízení

Majitel restaurace Veranda Radek Žďárecký v sobotu otevřel podnik s tím, že tam mohli lidé přicházet podepisovat petice iniciativy Chcípl PES za otevření podniků. Policisté kolem podniku nejprve kroužili v automobilech a později zasáhli.

Iniciativa Chcípl PES považuje postup za nepřiměřený a podá proti němu stížnost stejně jako v dalších třech případech. „To, že do podniku vtrhne třicetičlenné komando, není podle nás přiměřený zásah,“ uvedl za iniciativu David Biksadský. 

Policie v sobotu kontrolovala více než 30 otevřených restaurací, o trestech rozhodnou správní orgány

„Už jsme o věci jednali s místním krajským ředitelstvím, věříme v prošetření tohoto případu a dalších. Nicméně policii nevnímáme jako nepřítele,“ uvedl Biksadský s tím, že za současnou situaci může podle restauratérů vláda. „Stát nyní reaguje zesílením represí, čímž zakrývá neschopnost řešit situaci,“ řekl.

Postup policie při dění v ústecké restauraci vnímají členové iniciativy jako o pokus zastrašení podnikatelů. „Chceme vyzvat všechny, kteří by se dostali do stejné situace, aby nás kontaktovali,“ uvedl Biksadský. Jiří Janeček zdůraznil, že iniciativa se distancuje od urážek policie. „My nejsme žádní chuligáni, podle nás selhala vláda,“ řekl Janeček.

Protest provozovatelů bude pokračovat 14. února valentýnským pochodem na Petřín v Praze. Pokračuje také sběr podpisů pod petici, jejímž cílem je otevření všech provozoven. „Vydali jsme se na cestu, ze které není návratu, musíme vytrvat,“ řekl Žďárecký.

V únoru chce inciativa spustit projekt, v jehož rámci budou moci štamgasti podpořit přímo svou restauraci. Přispějí částkou 1000 korun, která jim bude odečtena z útraty, až podniky otevřou.

Autor: