Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Iniciativa Chcípl PES vyjde znovu do ulic. Uspořádá 15 valentýnských pochodů

Iniciativa pořádala protesty i v minulých dnech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iniciativa pořádala protesty i v minulých dnech. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha V neděli 14. února se po celé České republice včetně Prahy uskuteční 15 valentýnských pochodů nesouhlasících s protiepidemickými nařízeními vlády. Akce se uskuteční pod hlavičkou iniciativy Chcípl PES sdružující protestující podnikatele. V sobotu 13. února se pak v Brně uskuteční pochod před dům ministra školství Roberta Plagy (ANO).

Iniciativa ve středu rovněž kritizovala uzavření vleku na Vaňkově kopci u Ostravy. Novinářům to za iniciativu řekli Jakub Olbert a David Biksadský.

„Cílem je dát lidem pocit normálního Česka, nebýt zavřeni doma, jít na čerstvý vzduch a užít si v jednotě procházku v přírodě. Nikde nebude připraveno pódium, abychom tam řečnili, ale aby si lidé mohli spolu povídat, mohli se setkat lidé, kteří se neznají, a mohli si promluvit o tom, jaké to je, když jsme doma rok zavření,“ řekl Biksadský.

Sama iniciativa Chcípl PES bude organizovat pražskou akci, při které chystá pochod na Petřín. 

Ostatní budou pořádat například sympatizanti hnutí. Kromě Prahy se uskuteční pochod také mimo jiné z Šumperka do Bludovečku, v Jiřetíně se půjde na Jedlovou, v Plzni na Čerchov, lidé vystoupají na Horu Říp a u Olomouce na Svatý Kopeček, v Nové Pace na rozhlednu Vidochcov a protestující půjdou také na Lysou horu. Časy pochodů budou zveřejněny na facebookových stránkách iniciativy.

Nedělním akcím bude o den dříve od 11:55 předcházet pochod před dům ministra školství Plagy. Rakev, jako tomu bylo při minulých akcích, s sebou tentokrát účastníci podle Biksadského mít nebudou. S sebou vezmou děti a před ministrovým domem se uskuteční výuka. „Budeme rádi, když přijde (Plaga) pohovořit si a napeče dětem koláče. Cílem návštěv politiků u nich doma je dostat se k nim, protože oni nás i občany ignorují, jsou schopni jít akorát na tiskovku,“ řekl Biksadský.

Olbert s Biksadským ve středu rovněž kritizovali zavření lyžařského vleku na Vaňkově kopci u Ostravy. Podle jejich názoru je postup policie nezákonný. „Už sedmým dnem se se tam děje bezpráví. Policie má pomáhat a chránit, ale ona tam stojí každý den ráno a páskuje soukromý majetek provozovatele. Člověk má opáskovaný majetek bez právního důvodu,“ řekl Olbert. Jiří Stuchlík pak vyzval majitele tělocvičen a sportovišť, ať otevřou.

Protestní akce iniciativa Chcípl PES organizovala už dříve, v lednu vyzvala restaurace a další podniky, aby navzdory nařízením otevřely, 10. ledna uspořádala na pražském Staroměstském náměstí demonstraci, kam přišly tisíce lidí.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...