Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Iniciativa Sníh chystá virtuální památník obětí covidu. Má dát příležitost sdílet smutek, účast, empatii i stesk

Iniciativa Sníh chystá virtuální e-památník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iniciativa Sníh chystá virtuální e-památník. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Začátkem minulého týdne vznikla na pražském Staroměstském náměstí připomínka obětí covidu. Jedná se o 25 tisíc bílých křížů nakreslených na dlažbě prostranství, které zde vznikly v rámci happeningu pořádaného spolkem Milion chvilek pro demokracii a zůstanou zde, dokud je nesmyje déšť. Iniciativa Sníh, složená z předních českých vědců, nyní chystá trvalejší připomínku: virtuální e-památník.

„Památník obětí pandemie ve své elektronické podobě má dát příležitost virtuálně sdílet smutek i účast, empatii i stesk. Má připomenout oběti a dát prostor pozůstalým. Rozloučení, na jaká jsme byli při odchodech našich blízkých zvyklí, se v těchto měsících nemohou uskutečnit,“ uvedl pro server Lidovky.cz Daniel Novotný, přední člen skupiny a pedagog vyučující filosofii na Teologické fakultě Jihočeské univerzity.

Pieta za oběti covidu-19 na Staroměstském náměstí.
Pieta za oběti covidu-19 na Staroměstském náměstí.

„Máma, babička, tatínek.“ K němým křížům na „Staromáku“ začali lidé spontánně připisovat podrobnosti, či nosit květiny. Podobně by to mělo fungovat i u e-památníku. Již minulý týden vyzval profesor Jaroslav Flegr - taktéž člen iniciativy - aby lidé zasílali krátké příběhy.

„Iniciativa Sníh prosí o zaslání krátkých příběhů skutečných lidí, kterým covid předčasně ukončil život. Stačí dvě věty. Třeba Jan P., lékař, 61 let. Strašně moc chybí manželce, dětem, vnoučatům, spoluhráčům i svým pacientům. Pište jan.eret@gmail.com,“ uvedl evoluční biolog na svém Twitteru.

„Příběhy lidí, ať už stručné pro potřeby e-památníku nebo i velmi obsáhlé, se nám začínají scházet. Bude je možné zasílat i prostřednictvím e-památníku a ten bude dále aktualizovaný. Zveřejnění předpokládáme během března 2021,“ uvedl pro Lidovky.cz Novotný.

V České republice od počátku pandemie nemoci covid-19 zemřelo dle statistik ministerstva zdravotnictví už téměř 26 tisíc osob. Podle některých českých vědců je však číslo o několik tisíc obětí vyšší, neboť někteří lidé mohli zemřít, aniž by byli testováni, nebo zemřeli až delší dobu po negativním testu, tedy statistika je nezahrnula. Svou roli hrají i obavy z návštěvy lékaře a omezení preventivní péče kvůli covidu, což zapříčinilo předčasná úmrtí například na rakovinu nebo nemoci oběhové soustavy.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....