Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Policie prošetří Landovu výzvu, hygieny zaplavilo 10 tisíc mailů. Ministr Vojtěch mluví o sabotáži

Advokáti Tomáš Nielsen, Jana Zwyrtek Hamplová a Zdeněk Koudelka představili se zpěvákem Danielem Landou cíle iniciativy Zlatý špendlík. (15. září 2021) foto: Michal Turek, MAFRA

Na krajské hygienické stanice přišlo na deset tisíc „zbytečných žádostí“ od iniciativy Zlatý špendlík. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, podle kterého kvůli těmto dotazům končí v nemocnicích více lidí nakažených covidem. Resort proto podá na iniciativu Daniela Landy trestní oznámení pro podezření ze sabotáže.
  17:38aktualizováno  18:41

„Zatím přišlo na KHS asi 10 tisíc zbytečných žádostí podle zákona 106 od iniciativy Zlatý špendlík. Hygienici je řeší. Ti, co se zapojili do této akce by měli vědět, že díky nim skončí v nemocnicích více lidí. MZ podává na tuto iniciativu trestní oznámení pro podezření ze sabotáže,“ napsal ministr zdravotnictví na Twitteru.

„Všechny trasovací kapacity jsou nyní terčem útoku iniciativy Zlatý špendlík,“ oznámil tým Chytré karantény. Při trasování hygienici vyhledávají, s kým se nakažený dostal do kontaktu, aby co nejrychleji našli další případné nakažené a zabránili většímu rozšíření covidu-19.

„Chtěli bychom poprosit, pokud dostanete SMS s linkem na sebetrasovací formulář, vyplňte ho. Pomůžete nám tak lépe ustát útok a ochránit více lidí,“ uvedl tým.

Nařčení, že kvůli dotazům na hygieny končí v nemocnicích více covid pozitivních lidí, Landa odmítl.

„Krajské hygienické stanice zahltili lidé, kteří chtějí informace. Kteří chtějí přesná čísla o kontrolách, kolik bylo uděleno trestů a jakých trestů. Protože stát neustále zpřísňuje. Ohání se nedodržováním opatření, takže chceme vědět, kolik kontrol, kolik lidí a kde to nedodržují. Realizujeme zákonnou cestou právo na informace, těmi se manipuluje a nám se to nelíbí,“ řekl redakci iDNES.cz Daniel Landa.

„S daty se od počátku nehorázně manipuluje. My občané se odmítáme dozvídat novinky a údaje ze sociálních sítí, protože na stránkách ministerstva zdravotnictví ani na stránkách hygieny informace nejsou. Nechť je tam laskavě ministerstvo zdravotnictví a hygieny umístí. Pak se jich občané nebudou tak dotazovat,“ vyzval úřady.

Landovu akci zkritizoval i pražský magistrát. Zlatý špendlík odsoudila pracovní skupina magistrátu za ztěžování práce hygienikům zahlcením e-mailových schránek dotazy. V souvislosti s tím osloví skupina i Ústřední krizový štáb k doporučení dalšího postupu.

Výzva k zahlcení hygien

„Pevně věřím, že Ústřední krizový štáb najde právní anebo praktickou cestu, jak zprostit hygienické stanice povinnosti odpovídat na dotazy jdoucí mimo smysl zákona o svobodném přístupu k informacím. V situaci, kdy jsme doslova životně závislí na činnosti hygienických stanic, nemůžeme dopustit jejich zablokování nesmyslnou prací,“ uvedla pražská radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová.

Iniciativa vyzývá, aby lidé zaplavili hygienické stanice dotazy na jejich činnost. Hygienici totiž kontrolují aktuálně probíhající kontroly v souvislosti s dodržováním covidových opatření, jejichž je Landa dlouhodobým odpůrcem.

Hygieny mají potíže, Landův Zlatý špendlík vyzval k jejich zahlcení e-maily

„Jsme přesvědčeni, že je na čase, aby každý z nás využil svého práva žádat po Krajské hygienické stanici informace o těchto kontrolách. KHS mají zákonem stanovenou lhůtu na odpověď a jsou dle zákona povinny Vám informace poskytnout,“ uvádí iniciativa.

„Práce hygienických stanic na přípravě odpovědí pro vás bude pro naše občany jistě užitečnější, než nesmyslná šikana živnostníků, poskytovatelů služeb a jejich zákazníků. Píchněme do nich jako špendlík, ať to také cítí,“ nabádá iniciativa lidi. Pod výzvou pak popisuje detailní postup, jak hygienám napsat.

Ředitelka jihočeských hygieniků Kvetoslava Kotrbová dříve žádosti označila jako „projekt šikanuj hygieniky“. 

„Jedná se o dotazy typu: kde jste byli na kontrole 8. listopadu, co jste dělali 9. listopadu a tak dále. Z jedné mailové adresy nám klidně přijde třeba deset takových dotazů. Jedná se skutečně o obstrukční otázky, na které bychom ale měli podle zákona o svobodném přístupu k informacím odpovědět,“ uvedla Kotrbová.

Daniel Landa otevřeně organizuje odpor proti koronavirovým opatřením:

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat