6. února 2015 17:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Iniciativy se bojí, kdo se stane předsedou komise pro vyšetření stavby D47

Stavba dálnice D47. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba dálnice D47. | foto: www.viamoravia.czReprofoto

Iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti korupci“ se obrátily dopisem na předsedu vlády Bohuslava Sobotku a na poslance kvůli volbě předsedy vyšetřovací komise pro vyšetření problému se stavbou dálnice D47. Obávají se, že šéfem komise by se mohl stát poslanec Jan Birkehe.

Volba má proběhnout již příští týden na schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky (PČR).

Iniciativy upozorňují na to, že bude-li do této funkce zvolen poslanec Jan Birkehe (ČSSD) z důvodu střetu zájmu hrozí nebezpečí, že bude ohrožena práce této komise a že komise nebude mít zájem věc skutečně vyšetřit.

ČTĚTE TAKÉ:

„Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti korupci“ poukazují na tento fakt v souvislosti, že ČSSD je stranou, která nese podstatný díl vládní odpovědnosti za současný stav dálnice D47 a že jeden z nejbližších osobních přátel premiéra Sobotky a rovněž přední člen ČSSD Radek Pokorný v této věci právně zastupuje zájmy společnosti Eurovia a dalších stavebních firem.

 Zároveň Pokorný souběžně zastává funkci místopředsedy rozhodčího soudu, který má o sporu mezi státem a stavebními firmami rozhodnout.

Problém D47

Spor mezi Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) a firmou Eurovia CS o vady na D47 vypukl předloni, kdy ŘSD na zvlněných úsecích nechalo provést kontrolní vrty. Ty zjistily, že firma měla na stavbě využít jiný materiál než vyžadovala smlouva. Stát se s firmou pře o náhradu škody. Vozovka přitom pracuje neustále a její technický stav se zhoršuje. 

„Je nutno též připomenout, že premiér Sobotka, jeho přítel Radek Pokorný a poslanec Jan Birke mají například i společnou historii účasti na pochybné privatizaci Sokolovské uhelné, kterou Bohuslav Sobotka zaštiťoval coby ministr financí, Radek Pokorný v rámci ní působil jako právní poradce na straně kupující, a Jan Birke působil v orgánech Sokolovské uhelné,“ zdůvodňují obě skupiny, proč je Jan Birke nevhodným kandidátem. 

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!