Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Injekce – antikoncepce pro muže

Česko

Injekce testosteronu snižují počet spermií do té míry, že možnost otěhotnění je téměř vyloučena. Metoda testovaná čínskými vědci prý nemá žádné vedlejší účinky.

Vynález hormonální antikoncepce bývá řazen k největším úspěchům medicíny dvacátého století. První pilulka na trh přišla v roce 1957 a během následujícího desetiletí spoluzpůsobila sexuální revoluci. Je možné, že v příští dekádě dojde k druhé vlně. Po ženách přišli na řadu i muži.

Novou antikoncepční metodu, která je podle prvních testů spolehlivější než kondomy, zkoušeli čínští vědci na poměrně velkém vzorku mužů. Všem bylo mezi 20 až 45 roky, všichni již měli nejméně jedno dítě a žili ve stabilním vztahu.

Půl roku si 1045 zkoumaných osob chodilo v měsíčním intervalu pro injekci mužského pohlavního hormonu testosteronu smíchaného s olejem ze semen v Číně rostoucí kamélie druhu Camellia oleifera. Olej má podle vědců způsobit pomalé a rovnoměrné vstřebávání testosteronu v organismu.

Látku pokusným osobám lékaři vpichovali do hýždí.

U naprosté většiny došlo k radikálnímu snížení počtu spermií v ejakulátu. V průměru u jednoho z dvaceti mužů se efekt nedostavil. Tyto osoby byly z testu vyřazeny, zbytek dostával injekce další dva roky.

Během této doby množství spermií stouplo u jednoho procenta mužů a došlo k několika otěhotněním. Statistika je však poměrně příznivá: během prvního roku vychází na 100 párů jedno těhotenství, na konci druhého roku tento poměr nepatrně stoupl na 1,1 procenta, uvádí studie publikovaná ve specializovaném vědeckém časopise Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Pro srovnání: při technicky správném a stoprocentně důsledném používání kondomu dochází ke dvěma těhotenstvím na sto párů a rok. Skutečná čísla z běžného života, kdy ne vše vychází podle předpokladů, jsou ještě podstatně horší. Hormonální antikoncepce pro ženy je teoreticky třikrát spolehlivější než nová testosteronová kúra, ovšem to platí jen při pravidelném užívání. Bez ztráty chuti na sex Stejně důležité jako účinnost metody je to, zda jsou její účinky opravdu jen dočasné, a jde tedy o antikoncepci, nikoli sterilizaci. Tady se objevuje menší zádrhel. U velké většiny mužů se po dvou stech dnech počet spermií vrátil k normálu, ale 17 z nich to štěstí nemělo. Po dalších třech měsících už zbývali jen dva muži, u nichž se tvorba spermií neobnovila. Ti zůstali neplodní až do publikování výsledků výzkumu.

Nejde samozřejmě o první test antikoncepčních účinků testosteronu. Starší studie však jednak uváděly nižší spolehlivost, jednak byl problém s vedlejšími účinky. Muži si často stěžovali na změnu nálad a na sníženou sexuální touhu. Takové efekty čínští vědci zaznamenali jen výjimečně, u části mužů chuť na sex dokonce vzrostla. Jedinými komplikacemi byly občasné výskyty vyrážek a akné.

Všechno ale tak růžové být nemusí. Studie například neuvádí, proč celý cyklus testů absolvovalo jen 733 mužů. Zhruba třetina účastníků tedy přestala na injekce docházet.

Číňané si však od nové metody hodně slibují. Pokud další fáze zkoušek přinese uspokojivé výsledky, mohla by se antikoncepční injekce v praxi používat už za pět let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!