29. srpna 2013 15:56, aktualizováno  19:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ostravský primátor Kajnar napadl u soudu kandidátku vlastní ČSSD

Primátorem Ostravy by se opět měl stát Petr Kajnar z ČSSD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primátorem Ostravy by se opět měl stát Petr Kajnar z ČSSD | foto: ČTK

OSTRAVA Ostravský primátor Petr Kajnar spolu s dalšími dvěma sociálními demokraty napadl u soudu krajskou kandidátní listinu ČSSD a podal na její platnost předběžné opatření. Kajnar, který je předsedou krajské organizace ČSSD v Moravskoslezském kraji, na kandidátce pro předčasné volby do sněmovny totiž chybí.

Uvedl to Deník Insider, kterému informaci potvrdila mluvčí obvodního soudu pro Prahu 1 Lenka Cihlářová. Vyjádření Kajnara se nepodařilo získat.

"Spis je zde, dosud nebylo rozhodnuto," uvedla Cihlářová s tím, že se věc týká sestavování kandidátky v Ostravě. Kajnara ve věci zastupuje advokát Tomáš Sokol, který však o podrobnostech hovořit odmítl. "Nebyl jsem zbaven mlčenlivosti, tak to nemohu komentovat," uvedl.

Při hlasování o kandidátech vyšel s prázdnou

Kajnar u soudu napadl to, že nebyl ostravským sdružením navržen na kandidátní listinu pro říjnové předčasné volby. A u soudu se proti tomu ohrazuje přesto, že v ostravském hlasování o kandidátech nedostal ani jeden hlas.

Po neúspěchu ve stranických primárkách v Ostravě se Kajnar následně neprosadil ani na krajské úrovni. Spolustraníci argumentovali tím, že se o dění na radnici, kterou vede, zajímá policie. Dalším argumentem bylo to, že Kajnar byl v příbuzenském vztahu k lídrovi kandidátky Lubomíru Zaorálkovi.

Politický neúspěch se nedá řešit soudem,“ říká Zaorálek

Že je Kajnarova žaloba na spadnutí, věděl už od začátku týdne místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. „Na začátku týdne jsem s ním mluvil a věřil jsem, že to nepodá a rozhodne se jinak. Říkal jsem mu, proč si myslím, že je to špatný postup. Politický neúspěch se nedá řešit soudem,“ řekl Zaorálek LN.

Zaorálkovi je jako lídrovi moravskoslezské kandidátky ČSSD jasné, že soudní spor může stranu před volbami poškodit. Osobně přitom lituje, že jeho někdejší švagr na listině chybí. „Domlouval jsem se i s předsedou Bohuslavem Sobotkou, že se zítra budeme snažit sejít s oběma stranami a snažit se tyto rozladěné horké hlavy nějakým způsobem vést k dohodě. Rozhodně si myslím, že řešit to soudní cestou je zbytečné,“ uvedl s tím, že cílem je teď přesvědčit Kajnara, aby žalobu stáhl.

ČTK, kalJan Kálal