22. února 2016 16:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Insolvenční kauza: Sisák i Hala zůstávají podle advokátů ve vazbě

Úsměv. Petr Sisák po zadržení policií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úsměv. Petr Sisák po zadržení policií. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Miliardář Petr Sisák a advokát Ivo Hala obvinění v kauze kolem firmy Via Chem Group a manipulace s insolvencemi zůstávají ve vazbě. Sdělili to jejich advokáti. Krajský soud v Hradci Králové rozhodoval o stížnostech proti uvalení vazby v pátek v případě všech šesti vazebně stíhaných. Výsledek zatím nezveřejnil, protože ho neobdrželi obvinění ani jejich advokáti.

Soud částečně zveřejnil rozhodnutí o vazbách ve veřejné justiční databázi. Z informací databáze vyplývá, že soud potvrdil původní rozhodnutí z 23. ledna, kdy poslal do vazby podnikatele Sisáka. „Klient je stále ve vazbě,“ sdělil v pondělí právník Ivo Menšík z advokátní kanceláře, která obviněného zastupuje.

V případě advokáta Haly a dalších čtyř vazebně stíhaných soud podle databáze změnil původní rozhodnutí o uvalení vazby, což však neznamená, že byli propuštěni. „Ano, je stále ve vazbě,“ potvrdil Halův advokát Lukáš Trojan.

Oba advokáti dodali, že zatím nemají rozhodnutí soudu k dispozici a nemůžou jej tak blíže komentovat. Kromě Haly a Sisáka byla vazba v lednu uvalena ještě na insolvenční správkyni Vladimíru Jechovou Vápeníkovou, advokáty Milana Kučeříka, Petra Kovaříka a thaiboxera Tomáše Machotku.

Policie po lednové razii v ústecké firmě Spolchemie a na Krajském soudu v Českých Budějovicích obvinila čtrnáct lidí například ze zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo účasti v organizovaném gangu.

Kauza Via Chem Group i další podvody

Kauza souvisí hlavně s reorganizací Via Chem Group, jejíž zmanipulovaná insolvence byla údajně potřeba, aby ústecká chemička zůstala pod vlivem miliardáře Sisáka.

Kauza se v menší míře týká i dalších firem či podvodů. Například fotbalového klubu Slavia Praha, který do loňska vlastnil někdejší ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček. Právě jeho údajná organizovaná zločinecká skupina prý obrala o téměř 25 milionů korun.

Policisté vedou advokáta Ivo Halu.

Policisté vedou advokáta Ivo Halu.

Via Chem Group, s níž je Sisák spojován, držela podle dostupných údajů jako akcionář v roce 2014 ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) zhruba třetinový podíl. Nyní je Via Chem Group v úpadku, dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun. Společnost v minulosti figurovala v některých kontroverzních obchodech.

Dluhopisy společnosti Via Chem Group koupila firma Key Investments, které v minulosti svěřilo město Sokolov a městské části Praha 6, 10 a 13 dohromady několik desítek milionů korun.

Jediným akcionářem Via Chem Group je Euro Capital Alliance sídlící na Britských Panenských ostrovech, které prosluly jako daňový ráj a pračka špinavých peněz.

ČTK

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.