19. prosince 2014 17:12, aktualizováno  17:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Inspekce našla v dětské výživě od Alnatury toxický atropin

Inspekce našla v dětské výživě od Alnatury nebezpečný atropin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inspekce našla v dětské výživě od Alnatury nebezpečný atropin. | foto: SZPI

PRAHA Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před dětskou kaší německého výrobce Alnatura. Obsahuje atropin a také scopolamin. Jde o tropanové alkaloidy, které mohou být ve větším množství pro člověka toxické. Inspekce výrobek nařídila stáhnout z trhu, upozornění získala z evropského systému rychlého varování.

Alnatura se preventivě rozhodla stáhnout veškeré dětské kaše, které obsahují jáhly, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Zmíněné alkaloidy obsahuje výrobek Hirse-Getreidebrei mit Reis (na obalu je v českém jazyce uvedeno Alnatura nemléčná jáhlovo-obilná kaše s rýží) v balení 400 gramů s datem trvanlivosti do 30. srpna 2015. Kaše je určená pro děti od čtyř měsíců. Prodávajícím v Česku je dm-drogerie markt.

Inspekce našla v dětské výživě od Alnatury nebezpečný atropin.
Dětská výživa Alnatura.
Dětská výživa Alnatura, ve které inspekce našla nebezpečný atropin.
Inspekce našla v dětské výživě od Alnatury nebezpečný atropin.

Laboratorní analýza prokázala přítomnost atropinu v množství 36,6 mikrogramu na kilogram a přítomnost scopolaminu v množství 12 mikrogramů na kilogram. „Příslušné právní předpisy přítomnost těchto látek v potravinách zakazují,“ doplnil Kopřiva.

Prodejce o závadném výrobku informuje v prodejnách prostřednictvím vývěsek a také na svých webových stránkách. Inspekce doporučuje všem spotřebitelům, aby závadnou šarži potraviny nekonzumovali, s prodejcem zahájí správní řízení o uložení sankce.

O jiné dětské kaši Alnatura, která obsahovala atropin, už letos inspekce informovala koncem listopadu.

Atropin

  • Tropanový alkaloid, který má halucinogení účinky. Je obsažený v rostlinách z čeledi lilkovitých (Solanaceae) např.: rulík zlomocný (Atropa belladona), blín černý, durman nebo mandragora lékařská. Atropin je racemická směs enantiomerů hyoscyaminu. Poprvé byl izolován roku 1833.

Zdroj. Wikipedia

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!